6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Хеликобактер Пилори ви го дуе стомакот? Еве како преку ноќ да ја елиминирате!

  Helicobacter pylori (H. pylori) е вид на асимптоматска бактеријата која предизвикува инфекција во стомакот. 

  Од неа страдаат околу две третини од населението во светот и може да се пренесува прекунечиста храна и вода. Ако не се лекува, може да предизвика чир или рак на желудникот. Без соодветен медицински преглед, оваа бактерија тешко се детектира.

  Кога треба да се посомневате?

  H. pylori може да предизвика различни симптоми, а најчестите вклучуваат: надуеност, металоиди, езофагеален рефлукс, запек, дијареа, и непријатност во горниот дел и во средината на стомакот. Луѓето генерално погрешно ги толкуваат овие симптоми како нормални манифестации на телото.

  H. pylori е главната причина за гастритис – воспаление на слузницата на желудникот. Гастритис предизвикува околу 90% од дуоденални улкуси и околу 80% од гастрични улкуси.

  H. pylori исто така, може да предизвика голем број на други услови кои не се директно поврзани со варењето на храната, како што се кардиоваскуларни тегоби, главоболки и Рејнолдова болест, со нарушена циркулација во рацете и нозете.

  Оваа бактерија може да го намали нивото на серотонин во мозокот, со што се предизвикува депресија и нервоза.

  Тоа може да се случи секому, вклучувајќи ве и вас

  Бактериите се вгнездуваат главно во слузницата на желудникот и се верува дека се пренесува преку јадење на храна или вода за пиење која е загадена со човечки фекални состојки, или евентуално преку контакт со измет или плунката на заразено лице.

  Како може да се лекува?

  Н. Pylori може успешно да се третира во повеќе од 80% од случаите. Консултирајте се со вашиот лекар за да добиете соодветна терапија. Третманот обично вклучува комбинација од антибиотици и лекови за намалување на стомачните киселини, во текот на неколку седмици.

  Одржување на правилна исхрана и многу витамини (А, Ц и Е), заедно со цинк, што е од суштинско значење за да се заштити вашата слузокожа. Консумирањето на пробиотици како што се Lactobacillus и Bifidobacterium, исто така е препорачливо.

  Последно, но не и најмалку важно, е одржување на хигиенски мерки како често и правилно миење на рацете. Водата за пиење треба да биде од сигурни извори.

  Во случај да се сомневате дека сте се инфицирале со H. pylori, контактирајте го вашиот специјалист за да добијете соодветно испитување.

  Како може да се ослободите од подуеноста?

  Овој напиток е особено корисен за ослободување на стомачната подуеност и истовремено зголемување на нивото на енергија.

  Потребни состојки:

  • 1 лимон
  • 1 краставица
  • 1 лажица рендан ѓумбир
  • 1 лажица сок од алое вера
  • 1 ќитка магдонос
  • ½ чаша вода

  Постапка:

  Подготовката е сосема едноставна. Измешајте ги сите состојки во процесор и испијте го добиениот напиток.

  Како функционира?

  Овој пијалак е исклучително корисен за намалување на мастите кои се таложат на стомакот, па ќе се почувствувате подобро уште при првите неколку голтки.

  Овие состојки се комбинираат со цел да го стимулираат вашиот метаболизам да ги согорувамастите. Ова комбинација е особено докажана за подобрување на метаболизмот, со што тој започнува да работи со полна брзина, дури и кога спиете.

  Секоја состојка си има своја функција:

  -Краставиците се моќна алатка за согорување на мастите; затоа оваа намирница е витален елемент во секоја програма за губење на тежината.
  -Со ниско ниво на калории, но богат со антиоксиданси, витамини и минерали, магдоносот е многу корисен за лекување при состојби на задржување на водата и надуеност.
  -Како голем метаболички засилувач, ѓумбирот е многу ефикасен во спречување на запек. Оваа состојка може да ги согори и тврдоглавите масни наслаги, додека спиете.
  -Сокот од лимон може ефикасно да го стимулира исфрлањето на токсини од телото.
  -Алое Вера сокот е лековит и многу корисен за слабеење.

  Останете хидрирани: Пијте многу вода

  Водата не е важна само за целокупното здравје, туку исто така, го помага ефикасното согорување на калории. При недоволен внес на течности, вашиот метаболизам се успорува и не може правилно да ги согорува калориите.

  Пијте доволно вода за да го забрзате метаболизмот!

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.