6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  ФОТО: Излегла на пијачка со пријателите, на ногата и истуриле коктел, а два дена подоцна нозете и биле како крофни

  Излегов на пијачка со моите пријатели, а два дена подоцна имав мистериозен оток со кој се борев три месеци. Изгорениците од застрашувачкиот изглед на ногата ја исплашија Меган Кленси (44) од Австралија, која како што вели, излегла на пијачка со своите пријатели кога некој случајно и истури коктел на ногата, чии состојки се водка, лимета и кисела вода.

  – Веднаш го избришав и продолжив. Сепак, два дена подоцна, на моите нозе почнаа да се појавуваат плускавци и сè изгледаше како страшно изгорено, вели Меган.

  – Едвај стигнав на работа следниот ден. Не можев да носам ништо, и спиев со ногата во кутија, во спротивно не би можела да ги затворам очите бидејќи секој допир ме повредуваше, вели Меган.

  Посетата на лекар покажала дека она што ја мачи е состојба наречена фотосинтеза дерматитис, односно фотодерматитис.

  Меган не можеше да му објасни на докторот како се случило тоа, сè додека нејзините пријатели не ја потсетиле на истурениот коктел. Дури тогаш беше јасно дека лимета во комбинација со сонце доведува до таква реакција.

  – Нозете ми беа како крофни, не само нозете, туку и лисјата. Беше гадно. Поминаа три месеци додека сè не се смири на мене, вели Меган откако се покажало дека реакцијата е предизвикана од лимета во комбинација со сонцето.

  Што е фотодерматитис?

  Фотодерматитис е патолошка реакција на кожата на сончевите зраци (ултравиолетови бранови емитирани од сонцето). Оваа болест може да биде акутна или хронична. Активноста на имунолошкиот систем на телото, која станува претерана, е од особено значење во процесот на оваа болест. Кожата има кори, станува сува и се појавуваат осипувања.

  Степенот на интензитет на болеста варира во зависност од чувствителноста на имунолошкиот систем на секоја личност на сончева светлина. Чувствителноста на кожата се определува од следниве фактори: наследна тенденција да се покаже фотосензитивност, потрошувачка на разни лекови, контакт со одредени растенија (билки, моркови, пашканат, копра, ким, целер, анасон).

  Главните причини за болеста се како што следува: други болести (системски лупус еритематозус, болест на имунолошкиот систем, алергиски дерматитис); генетски или метаболички фактори (наследни болести како што се пелагра (витамин Б не се акумулира); реакции на одредени хемикалии и лекови.

  Во случај на изложеност на ултравиолетови зраци, постојат одредени лекови и хемикалии кои можат да предизвикаат плускавци, еритема или дури и коприва (алергиска реакција на кожата која се карактеризира со ненадејна појава на еритема на јадеж, која има плускавци, склони кон продолжување). Реакциите, исто така, можат да бидат алергични, поради директниот токсичен ефект.

  Последново е предизвикано од следниве фактори: антибиотици, антифунгални лекови, супстанции што содржат јаглерод и псорален (лекови за третман на псоријаза), нестероидни антиинфламаторни лекови, диуретици, антидепресиви, лекови за борба против анксиозност. Алергиски реакции може да бидат предизвикани и од ароматични материи, креми кои содржат парабени или хемиски детергенти.

  Фактори на ризик кои ја зголемуваат веројатноста за фотодерматитис се: бела кожа – многу светла боја, црвена или руса коса и зелени или сини очи; болести како што се лупус или порфирија (дефект на метаболизмот на протеините во организмот); изложеност на сонце подолго од 30 минути, исто така, го зголемува ризикот од фотодерматитис.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.