6 C
Skopje
сабота, септември 24, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кинески професор: 6 начини за лекување на вртоглавица

  Кинескиот професор Ли Гуилин нуди сет од 6 вежби кои помагаат при вртоглавица Без разлика која е причината за вртоглавицата, секој што чувствува вртоглавица може...

  Најсилниот природен лек на светот – рецепт стар со векови за лекување на алергија

  Доколку патите од кивање, солзење на очите, течење од нос, црвенило и отоци на слузокожата, особено пролетно време, веројатно станува збор за симптоми на...

  Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

  Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува...

  Дали кога ќе станете од спиење на вашата перница е влажна : Причината за тоа ќе ве изненади

  Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу...

  Физичката и менталната болка се поврзани

  Физичката и менталната болка – како што е чувството на социјална неприлагоденост – најверојатно, се обработуваат во истите регии на мозокот, открија американски научници.

  Луѓето кои мислат дека другите ги разбираат и ги ценат воедно се и потолерантни на болка, додека лицата кои постојано мислат дека другите не ги сфаќаат се почувствителни на физичка болка.

  Со други зборови, ако некој е среќен, помалку и го боли, но ако е очаен, прагот на болка е многу понизок.

  Во студијата објавен во списанието „Social Psychological and Personality Science“, научниците од Универзитетот во Вирџинија истражувале дали чувството на неразбирање може да предизвика и физичка болка. Учесниците се замолени да опишат како се гледаат себеси – на списокот со десет лични особини одбрале две кои најточно и две кои најмалку точно ги опишуваат.

  Потоа имале неформален разговор со непознато лице. Опишале каков впечаток имале за тоа лице и ги прочитале впечатоците кои тие ги оставиле на соговорникот. Некои откриле дека лицето со кое разговарале ги гледа како што и тие самите се гледаат себеси, други оставиле целосно погрешен впечаток.

  Потоа им е мерен прагот на болка така што едната рака ја ставале во кофа со вода со мраз и ја држеле што е можно подолго. Тие кои сметале дека соговорникот не ги разбрал добро можеле покусо да ја држат раката во вода, оние кои оставиле добар впечаток поминале подолго време во кофа.

  По тоа се одведени надвор, во подножјето на брдото и требало да ја оценат неговата стрмност. Оние кои не биле сфатени мислеле дека брдото е пострмно отколку што навистина е.

  Истражувачите изнеле хипотеза дека чувството на несфатеност е слично на чувството на загрозеност кое, за возврат, ја засилува и перцепцијата на болка.

  – Средбата со непозната личност која не ве разбрала може да биде сфатена како средба со лице кое ве загрозува, заклучија истражувачите.

  Latest Posts

  Кинески професор: 6 начини за лекување на вртоглавица

  Кинескиот професор Ли Гуилин нуди сет од 6 вежби кои помагаат при вртоглавица Без разлика која е причината за вртоглавицата, секој што чувствува вртоглавица може...

  Најсилниот природен лек на светот – рецепт стар со векови за лекување на алергија

  Доколку патите од кивање, солзење на очите, течење од нос, црвенило и отоци на слузокожата, особено пролетно време, веројатно станува збор за симптоми на...

  Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

  Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува...

  Дали кога ќе станете од спиење на вашата перница е влажна : Причината за тоа ќе ве изненади

  Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу...

  АКТУЕЛНО

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  БАБИЧКА ОД СКОПЈЕ: ЈАС ГИ РОДИВ, ГИ ЧУВАВ, ГИ ШКОЛУВАВ, КОГА ТРЕБАШЕ ТИЕ МЕНЕ ДА МЕ ЧУВААТ МЕ ОСТАВИЈА ВО ДОМ

  Осумдесет годишната Баба Олга од Скопје веќе 5 години живее во Дом за стари лица. Ја раскажува својата приказна како после толку годони се...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.