6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Убаво, а и лесно се изговара на сите јазици: Ова македонско име значи „сакана од Бога“

  Марија е најраспространетото име на светот. Како името на мајката на Исус, името Марија симболизира чиста и длабока љубов. Во изворниот хебрејски јазик името гласи Мирјам, а нашиот облик е Марија според латинскижото Мариа.

  Само значењето на името Марија не е со сигурност разјаснето. По новите толкувања името е изведено од египетското „mry” што значи „сакана“, односно „од Бога сакана“.

  По старите толкувања името настанало од хебрејскиот збор „мир“ што значи (горко) и „јам“ што значи (море).

  Поради големата почит кон Богородица, во католичките земји се до 15. век зборот Марија не се давало на имиња на луѓе.

  Името Марија е застапено во сите земји во Европа, Северна и Јужна Америка и во делови од Азија. Посебно во Шпанија и во латинскиот дел на Америка се истакнува богат репертоар на женски имиња инспирирани од култот кон Исусовата мајка,

  Други облици на името Марија се: Мариела, Маријета, Маријола. Марика, Маруша, Маша, Миа, Мајда, Мара, Маре, Марта, Мина итн.

  Потекло на името Марија:
  Името на Марија е познато уште од античко време. Тоа го должи своето потекло на Хебрејскиот Маријам. Интересно е што научниците, до сега, не се согласија за правилно да го преведат. Некои веруваат дека името е формирано од коренот значење “отфрлено”, други, извор на потекло е зборот mirim (מירים), на хебрејски, “горчина”.

  Карактеристики и толкување на името Марија
  Маша секогаш расте како независно, одговорно и спокојно дете. Таа сака да комуницира со други деца, особено оние кои се помлади. Во зрелоста, оваа љубов кон бебињата продолжува – Марија, обично убава мајка која гледа благосостојбата на нејзините деца како смисла на животот. Доброста и нежноста се квалитети својствени на жена со тоа име. И покрај фактот што Маша може да покаже цврстина, а понекогаш дури и вкочанетост, во одбрана на нејзините интереси и убедувања, таа е многу ранлива во нејзината душа.

  Тој не сака да биде критикуван или коментиран, многу загрижен за ова. Понекогаш може да дејствува набрзина. Оваа нејзина импулсивност, вели дека, дури и по одгледувањето, Маша останува дете. Интересно, заедно со импулсивноста, Марија може да покаже голема одговорност и внимателност во своите студии и работа. Девојче со ова име е работливо и вредно во сите работи што му се доверени. Повеќето Мари се алтруисти. Личност која се наоѓа во тешка ситуација, Марија секогаш ќе се обиде да помогне.

  Организациските вештини во Марија се многу добро развиени, па таа сосема може да постигне високи резултати во административната работа. Најчесто, тој избира сфера на активност каде што не постои строга контрола, тој сака да работи самостојно на проекти. Колегите ја ценат неговата реакција, лидерство – за високи перформанси. Една девојка по име Марија најверојатно ќе биде успешна во професиите поврзани со медицината, деловната интелигенција, педагогијата.

  Во брак Марија искрено се грижи за жената и децата. Таа е многу верна и верна сопруга, неверството на нејзиниот сопруг, измамата во односите сериозно може да ја повреди. Сепак, Маша не прави трагедија од ова, не се фокусира на неуспеси. Покрај тоа, таа, сосема, може да се застане за себе и за своите најблиски.

  Интересни факти за Марија
  Според православните учења, името Марија е преведено како “љубовница”. Најверојатно, бидејќи Мајката Божја го имал ова име.

  Марија е едно од најчестите имиња во неколку земји, како што се Русија, Украина, Шпанија, Полска и Република Белорусија.

  Во Руската империја, ова име се најде и во привилегирано општество, вклучително и меѓу империјалното семејство и обичните селани

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.