6 C
Skopje
понеделник, септември 25, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Точниот рецепт за познатиот меден сируп на д-р Емилова – за железен имунитет и тонус

  Не случајно д-р Људмила Емилова е една од најпознатите нутриционисти и специјалисти за здрава исхрана кај нашиот сосед. Нејзините рецепти им помогнаа на илјадници луѓе да го најдат патот до подобро здравје и благосостојба, а некои од нив станаа легендарни.

  Како овој меден сируп по рецепт на д-р Емилова. Посебно е делотворен во тековната зимско-пролетна сезона, кога поради благото време надвор и острите температурни промени, вирусните заболувања и настинките се секојдневие.

  Еве го точниот рецепт на овој природен имуностимулант – медениот сируп на д-р Емилова:
  Оваа чудесна смеса е исклучително лесна за подготовка дома. Ни требаат следниве производи:

  Лимони од кои треба да се исцеди шолја чај свеж сок. Кон него мора да додадеме 3 лажици домашен мед. За да направите хомогена смеса, можете да ги измешате состојките во водена бања.

  Во никој случај не дозволувајте смесата да зоврие, бидејќи така медот ќе ги изгуби лековитите својства. Смесата можете да ја разредите со малку вода и да ја пиете со бавни голтки околу 30 минути пред јадење.

  Заедно со овој лесен, брз и во исто време исклучително ефикасен рецепт, д-р Емилова не советува да испиеме чаша свежо цеден сок од морков на празен стомак пред појадокот, ручекот и вечерата.

  Исто така е многу силен имуностимулант, но има и антиканцерогени ефекти.

  Ако, пак, сме се разболеле од грип, често откако ќе се опоравиме, останува преостаната кашлица, која се покажува како доста упорна. Еве го советот на д-р Емилова како да се борите со него.

  Земаме 2 јајца од кои ги делиме жолчките од белките. Жолчките изматете ги да побелат, помешајте ги со три лажици шеќер. За кашлица земете 1 супа од оваа прекрасна смеса. лажица пред јадење два пати на ден. Нормално, добро е дома да имате јајца, од проверен извор, бидејќи се јадат сирови.

  Забелешка:
  Оваа статија е само за информативни цели. Пред да користите какви било средства од народната медицина, консултирајте се со вашиот лекар!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.