6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Тироидната жлезда и пролетта: На што треба да внимавате

  Тироидната, малата жлезда на вратот која потсетува на пеперутка, може да се претвори во „чудовиште“ кое целиот организам ќе го извади од рамнотежа.

  Поголемиот број на оние кои страдаат од оваа жлезда се жените, ни и мажите не се изоставени.Како што тврдат докторите на оваа жлезда може да влијае и денот и ноќта, односно и сонцето и месечината.

  Преминот од зима на пролет е голем стрес на тироидната, особено ако имате хормонска нерамнотежа.

  За подобро здравје на оваа жлезди, се препорачува:

  • Цинк – се наоѓа во црвеното месо, шампињоните и тиквичките.
  • Железо – риба, јајца, блитва, спанаќ, зелка.
  • Калциум – брокули, млеко и млечни производи, школки, јаткасти плодови.
  • Омега 3 масни киселини – лосос, туна, лелено и маслиново масло, ореви.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.