6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Тест за деменција: Ако на сликата пронајдете камила, не сте изложени на ризик!

  Алцхајмеровиот тест! Болести како Алцхајмерова болест или деменција отсекогаш постоеле меѓу човештвото. Болеста се карактеризира со влошување на размислувањето, меморијата и човечкото однесување. Манифестациите на деменција можат да бидат различни за секоја личност.

  Не е точно дека Алцхајмеровата болест ги погодува само постарите лица. Деменцијата може да почне да напредува кај една личност на многу млада возраст и може да има болни последици на долг рок. Човек постепено ги губи претходно стекнатите вештини, професионалноста, неговите постапки стануваат хаотични и нелогични.

  Деменцијата не може да се излечи, но нејзиниот развој може значително да се одложи со тренирање на мозокот во задачите за логика и меморија. Главниот проблем е што само мал дел од луѓето се способни да забележат нарушувања на мозокот, проблеми во однесувањето. За жал, кога луѓето околу нив ќе почнат сериозно да се грижат за состојбата на пациентот, веќе е доцна.

  Рани знаци на деменција:
  намалена социјална активност; губење на комуникациски вештини; состојба на апатија; депресивна состојба; тешко е да се изврши добро познатата работа.

  Најлошиот стадиум на деменција е целосно губење на човечките вештини, вклучително и неможноста да се држи лажица, да оди и да седи…

  деменција

  Постојат различни методи и тестови за откривање на развој на деменција кај луѓето. Сите тие се засноваат на едноставна логика, меморија, комуникациски задачи. Едноставно, ова се задачи за прваче. Сепак, на луѓето склони кон деменција понекогаш им е тешко да ги поминат сите овие тестови.

  Еве еден таков тест за деменција. Се заснова на способноста да се разликуваат поединечни фигури на едно место. Обидете се да го поминете овој едноставен тест сега. Погледнете ја фотографијата подолу. Дали наоѓате камила?

  Алцхајмеровиот тест

  Кажете ни како се справивте со коментарите. Колку време ви требаше да ја завршите задачата? Доколку не можете да најдете камила на сликата, вреди да го тренирате мозокот за различни задачи и тестови.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.