6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  ТЕМНИТЕ ТАЈНИ НА САУДИСКА АРАБИЈА КОИ НИТУ ЕДЕН ТУРИСТ НЕ ГИ ЗНАЕ

  Саудиска Арабија е една од најбогатите, но и една од најмистериозните земји. Ние ја поврзуваме со егзотика, топло сонце, принцови, принцези и луксузни палати. Но, што стои зад целата оваа брилијантност? Постојат неколку темни тајни кои локалното население не би сакале вие ​​да ги знаете. Прочитајте кои се тие:

  Киносалите во Саудиска Арабија биле затворени во раните 80-ти и ако жителите сакале да гледаат филмови, тие морале да одат во Бахреин или Дубаи. Забраната за гледање холивудски филмови беше укината дури во 2018 година, а филмовите минуваат низ многу строга цензура.Во Саудиска Арабија можете да купите облека од сите светски брендови и по добри цени, но постои една огромна непријатност. Во продавниците нема место за пробување и вие мора да купувате од око.

  Во кафулињата и рестораните има две сали – за слободни и за семејни мажи. Сопругите, жените и децата воопшто, можат да бидат во салата на сејмените мажи, и никоја од нив нема право да оди во салата на слободните.Луѓето на Саудиска Арабија се молат точно 5 пати на ден во одредени периоди. Тогаш таму застанува животот, затоа што е време да се свртат кон Бога и да направат кратка пауза. Дури и кафулињата, бензинските пумпи и продавниците се затворени за време на молитва.

  До неодамна туристи не беа дозволени во земјата, освен работници за Медина и Мека.До пред само неколку години од жените во Саудиска Арабија се бараше да ги покриваат лицата со шамија, дури не им беше дозволено да им се видат рацете. Ним не им беше дозволено да носат ниедна боја освен црна.Прегратки и бакнежи меѓу љубовниците исто така не беа дозволени во блиското минато. Тие се сметаа за морален криминал и можеа да бидат казнети со физичка казна, пари па дури и со затвор.

  Во моментот, може да добиете само вербална забелешка од полициски службеник за вакви манифестации во близина на јавни места.До 2018 година, Саудиска Арабија беше единствената земја во светот каде на жените им беше забрането да возат. Пред само неколку години, секоја жена во Саудиска Арабија се бараше да биде придружена од маж апсолутно насекаде, дури и кога патува со јавен превоз, кога треба да разговара со странци или на службени средби или патувања.

  Ако одите во Саудиска Арабија, шансата да забележите принц или принцеза на улиците во некој од градовите е доста голема. Владејачката династија таму брои над 15. 000 луѓе. И дали знаевте дека околу 40% од кралското богатство на Саудиска Арабија е во женски раце?Саудиска Арабија е вистинска катастрофа во однос на јавниот превоз.

  Населението во главниот град Ријад брои 9 милиони луѓе, а има само 6 автобуски линии.Свадбите се одржуваат на исклучително чуден начин – невестата и младоженецот ја слават својата љубов одделно, дури и во различни денови. До неодамна, девојчињата кои биле сирачиња и живееле во дом не можеле да се омажат, но живееле во засолниште до крајот на животот.

  Саудиска Арабија е дефинитивно интересно место со бизарни обичаи. Дали би живееле таму?

  Latest Posts

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  АКТУЕЛНО

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.