6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Тајна стара 5000 години: Еднаш годишно испијте го ова и нема да бидете болни

  Уште пред 5000 години, еден тибетски монах  открил и  запишал рецепт за домашен напиток, кој  се зема еднаш  годишно и обезбедува  добро  здравје во следните 365  дена! Многу  експерти  го проучувале и  дошле до  заклучок дека ова навистина е моќен лек.

  Главната состојка е лук –  една од  најздравите намирници кои  постојат. Тој помага кај висок и  низок притисок, покачен холестерол, срцев удар, слаба циркулација и  хронични  срцеви заболувања. Научно  е докажано  дека алицинот, активна состојка  во лукот може да има ефект на лек на ензими и  да го  снижи  високиот притисок.

  Исто така лукот има моќ  да ги опушти крвните садови  и  да спречи  производство на ангоинтензин, пепиден хормон кој  влијае на појава на хронична хипертензија.

  Состојки:
  200мл 95% алкохол или  рум ( доколку користите алкохол, земете го оној кој не содржи метанол или бензалконијум хлорид)
  350гр лук

  Подготовка:
  Излупете го лукот, згмечете го со вилушка и прелијте го  со алкохол. Пресипете ја мешавината во  стерилизирано шише и  оставете да стои  10 дена. Потоа, исцедете ја течноста и повторно ставете  ја во шише. Чувате ја течноста во ладилник.

  Употреба:
  Во  чаша вода  додадете  само  една капка мешавина и  пијте   ја пред појадок или  ручек. Навечер пред спиење, додадете 2-   капки во чаша вода, испијте ја и легнете.

  Напомена: Од наведената количина состојки, ќе имате  тинктура за околу 12  дена и  тоа  е за оваа година доволно! Многу  експерти  го проучувале и  дошле до  заклучок дека ова навистина е моќен лек.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.