6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Тамара се сожали на просјакот пред пекарницата и му купи појадок: По 4 дена и се промени животот

  Животот пишува драми, за некои со среќен крај, а за други со тажен крај. Она што го доживеа Тамара Нортон (25) од New Jersy, за среќа е едно од првите.

  По завршувањето на студиите по економија, Тамара започна да испраќа биографии на различни адреси за да може веќе да биде вработена некаде, пишува АБЦ 7.

  Немаше добри одговори првиот месец или два, но сè се смени кога едно утро отиде во блиската пекара за појадок. Таму стоеше еден постар господин, не премногу неуреден, но бездомник.

  „Тој ме замоли за промена. Се извинив што брзав и влегов внатре. Додека стоев со маската во линија, погледнав назад и го забележав човекот кој немоќно гледаше во далечината.

  Жал ми беше за него. На крајот на краиштата, еднаш во животот, од кој знае кои причини, секој може да се најде на негово место. Излегов надвор и му дадов два кроасани, кафе и 5 долари.

  Тој се насмевна како да сум му дал илјада долари наместо 5. Ме праша зошто толку брзав, кога животот е еден и треба да се живее. Влеговме во краток разговор “, напиша Тамара на Фејсбук.

  Со неколку реченици, таа дозна дека тој ја изгубил сопругата и семејната поддршка поради проблеми со алкохолот, дека ја изгубил работата и дека сега се обидува да застане на нозе. Додека не успее, тој мора да моли.

  „Тој ме праша што правам, на што му одговорив дека се обидувам да работам и само одам на две места да разговарам. Некако пророчки ми рече дека Господ ќе ми врати сè со фактот дека јас бев единствената личност од тоа утро што му обрнав внимание “, додаде Тамара.

  И навистина, по четири дена, од едно место каде што отиде на интервју, и беше кажано дека поминала и дека останало уште едно интервју.

  „Тоа беше пред година и пол. Јас и денес работам на тоа место. Кога ме примија, знаеш што прво направив? Отидов во пекарницата да се пофалам со човекот. Но, тој веќе го немаше. Никогаш повеќе не го видов.

  Ги прашав и пекарите дали тој сè уште доаѓа, тие ми рекоа уште неколку пати, но не во последно време. Се надевам дека му донесов среќа исто како што тој ми донесе среќа. Да ја видам средбата со него денес како средба што ми го смени животот “, заклучи Тамара

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.