6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  Тамара се сожали на просјакот пред пекарницата и му купи појадок: По 4 дена и се промени животот

  Животот пишува драми, за некои со среќен крај, а за други со тажен крај. Она што го доживеа Тамара Нортон (25) од New Jersy, за среќа е едно од првите.

  По завршувањето на студиите по економија, Тамара започна да испраќа биографии на различни адреси за да може веќе да биде вработена некаде, пишува АБЦ 7.

  Немаше добри одговори првиот месец или два, но сè се смени кога едно утро отиде во блиската пекара за појадок. Таму стоеше еден постар господин, не премногу неуреден, но бездомник.

  „Тој ме замоли за промена. Се извинив што брзав и влегов внатре. Додека стоев со маската во линија, погледнав назад и го забележав човекот кој немоќно гледаше во далечината.

  Жал ми беше за него. На крајот на краиштата, еднаш во животот, од кој знае кои причини, секој може да се најде на негово место. Излегов надвор и му дадов два кроасани, кафе и 5 долари.

  Тој се насмевна како да сум му дал илјада долари наместо 5. Ме праша зошто толку брзав, кога животот е еден и треба да се живее. Влеговме во краток разговор “, напиша Тамара на Фејсбук.

  Со неколку реченици, таа дозна дека тој ја изгубил сопругата и семејната поддршка поради проблеми со алкохолот, дека ја изгубил работата и дека сега се обидува да застане на нозе. Додека не успее, тој мора да моли.

  „Тој ме праша што правам, на што му одговорив дека се обидувам да работам и само одам на две места да разговарам. Некако пророчки ми рече дека Господ ќе ми врати сè со фактот дека јас бев единствената личност од тоа утро што му обрнав внимание “, додаде Тамара.

  И навистина, по четири дена, од едно место каде што отиде на интервју, и беше кажано дека поминала и дека останало уште едно интервју.

  „Тоа беше пред година и пол. Јас и денес работам на тоа место. Кога ме примија, знаеш што прво направив? Отидов во пекарницата да се пофалам со човекот. Но, тој веќе го немаше. Никогаш повеќе не го видов.

  Ги прашав и пекарите дали тој сè уште доаѓа, тие ми рекоа уште неколку пати, но не во последно време. Се надевам дека му донесов среќа исто како што тој ми донесе среќа. Да ја видам средбата со него денес како средба што ми го смени животот “, заклучи Тамара

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.