6 C
Skopje
недела, април 14, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Стар и многу мудар совет од баба ми, кој не треба да го кажувате ниту на најблиските

  Секогаш со посебна топлина во душата и со насмевка се сеќавам на баба ми. Како ми ги подготвуваше моите омилени оброци, летото го поминав во село со неа. И секако се сеќавам на нашите разговори и нејзините мудрости зборови. Тогаш не го разбирав значењето на многу совети, бидејќи често се сметаме за попаметни од постарата генерација.

  Но, животот стави сè на свое место. Да ги послушав сите совети на баба ми, можеше да се избегнат многу проблеми и неволји во животот.

  На пример, баба ми категорично ми забрани да се фалам со моите успеси на училиште, работа, спорт. На крајот на краиштата, човечката завист е како смола: само една капка и нешто лошо дефинитивно ќе се залепи.

  Сè што треба да направите е да се пофалите дека сте во одлична форма и да очекувате да освоите награда на натпреварот и задолжително ден пред или да се разболите или да се повредите. Кажете им на колегите дека сте биле интервјуирани за високо платена работа и веднаш се затвора слободното работно место итн. Има безброј примери.

  Баба ми инсистираше што помалку да зборувам за мојот приватен живот. И пред се да не се жалам на неа или на мајка ми за личноста до мене.

  Бабата рече: „Паровите се караат – но вие и вашето момче или сопруг ќе се надокнадите. Тогаш можам ли да му простам што ја повреди внуката? Така гневот ќе биде натрупан врз него. Не дај Боже, и јас ќе почнам да те свртувам против твојот избраник“.

  Ако почнам да ги споделувам моите планови, таа сигурно ќе рече: „Дали сакаш да го насмееш Бог? Кажете му за вашите планови!

  Во една статија на психолог, прочитав дека кога човек ги споделува своите планови или зборува за претстојните настани, се чини дека веќе ги живее овие моменти, учествувајќи во нив. Мозокот верува дека акцијата веќе се случила, и како резултат на тоа, вложуваме многу помалку напор за да ги постигнеме целите.

  Баба строго ми забрани да зборувам за мојата финансиска состојба. Ова исто така важи и за пријателите и роднините. „Дали имате дополнителни пари? Замолчи! Сигурно ќе има пријател или роднина кој ќе побара заем. Но, дали ќе го врати? Дали сте подготвени да се карате со саканата личност за пари? Така ми кажа таа. Да, не за џабе постои изреката: „Ако сакаш да изгубиш пријател, позајми му“.

  Баба не ми дозволуваше да зборувам за моите стравови бидејќи тие може да се свртат против тебе. Таа повтори: „Никогаш не зборувај лошо за себе. Сигурно ќе има луѓе кои ќе ви го повторат тоа“. Навистина, според психолозите, ние самите привлекуваме негативност во нашите животи. Затоа, секогаш треба да се трудите да размислувате позитивно. Дури со текот на годините го разбрав значењето на нејзините мудри зборови.

  За жал, денешната младина го прави токму спротивното. Младите ги прикажуваат своите животи: врски, радости, таги, болести, приходи. Сега сите лични работи се на површина. А социјалните мрежи само придонесуваат за ова. И се почесто се прашувам: дали одиме во вистинската насока? Каде ќе завршат нашите деца со „живот за шоу“?

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.