6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Ставате омекнувач, но вашата облека сепак не мириса доволно – чекори во кои правите грешки

  Дали некогаш ви се случило да ги исперете алиштата, а кога ќе ги извадите не само што не мирисаат на прашок и омекнувач, туку и лошо мирисаат? Доколку се прашувате во што е проблемот, има неколку работи поради кои може да се случи тоа.

  Не користите доволно прашок – Без разлика дали користите прашок, течен детергент или капсули, важно е да ја ставите потребната количина. Премногу или премалку средство може да влијае врз мирисот на алиштата.

  Не ги вадите алиштата на време – Некогаш едноставно ве мрзи да ги извадите алиштата од машина веднаш штом заврши програмата. Алиштата може да останат и по неколку часа затворени во машината. Може да се јави влага која влијае на мирисот на алиштата. Затоа е најдобро веднаш да ги пружите откако ќе заврши перењето.

  Не ја чистите машината, ниту гумата на вратата – Гумата која го прави вакуумот кога ќе се затвори машината може да стане легло на влага и бактерии кои се собираат на ова место.

  Во отворите се задржуваат вода, нечистотии и делови од ткаенината која се пере, па се создаваат идеални услови за развој на микроорганизми. Треба темелно да се исчисти внатрешноста на гумата со разблажен алкохол барем еднаш месечно.

  Доколку перете на ниска температура треба повремено да ја пуштате машината на 90 степени да работи празна, за да може водата да го исчисти и барабанот. Уште поголем ефект ќе има доколку во делот за прашок ќе ставите оцет. Не забораватје и делот каде што се става прашокот да го миете повремено.

  Користите погрешна програма – Облеката генерално треба да се пере на повисока температура бидејќи на тој начин може да се уништат бактериите кои се создаваат на ткаенините и предизвикуваат непријатен мирис.

  Сте го преполниле барабанот – Иако од економичен аспект е добро да ја наполните машината, експертите предупредуваат дека барабанот треба да се полни малку повеќе од половина. На тој начин и го продолжувате векот на машината, а алиштата ќе бидат подобро испрани.

  Важно е што работите по перењето – По перењето вратата од машината оставете ја отворена. На тој начин воздухот ќе циркулира и ситните честици од водата кои се во барабанот брзо ќе испарат. А помалку влага значи и помалку бактерии.

  Како што влажните чевли не треба да ги ставате во ормарот за чевли, така и пешкирите не треба да ги ставате во гардероберот додека потполно не се исушат.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.