6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Со овие 10 сигнали телото ни порачува дека му треба помош

  Ако со нашиот организам нешто не е во ред, телото ќе ни каже. Меѓутоа, неретко тие сигнали ги игнорираме па симптомите може да прерастат во сериозен здравствен проблем.

  Дознајте кои се  сигналите што ви говорат дека на вашето тело му е потребна помош.

  Проблеми со спиење, раздразливост, грчеви во нозете

  Ако ве мачат овие проблеми, мора да консумирате повеќе храна богати со магнезиум и калиум, како што се семето од лен, сончогледовото семе, бадеми, спанаќ, кељ, блитва, цвекло, сливи и кајсии.

  Преголема желба за солена храна

  Алармира на инфекција или инфламација во организмот, особено ако се работи за влошување на урогениталниот тракт.

  Сува кожа

  На вашата кожа треба повеќе витамин Е и мора да го зголемите внесот на растителни масла, масни риби и ореасто овошје.

  Претерана желба за слатки

  Може да биде знак на исцрпување на нервниот систем и дека вашето тело треба повеќе глукоза за да се снабди со енергија.

  Крварење на непцата

  Морате да пиете повеќе чај и да консумирате повеќе овошје, бидејќи крвта е вистински знак дека ви недостасува витамин Ц.

  Сува кожа на лактовите

  Наведува на недостаток на витамин А и Ц. Конзумирајте повеќе портокали, моркови, кајсии и тиква.

  Зголемена желба за храна од морето

  Укажува на недостаток на јод во организмот.

  Голема желба за кисела храна

  Вашиот организам треба храна која ќе ја поттикне работа на жолчната кеса и на панкреасот. Додадете повеќе лимон и брусница во вашата исхрана.

  Кршлива коса и нокти

  Наведува на недостаток на витамин Б и калциум. Конзумирајте повеќе млеко, компир, мешунки, пченични ркулци и цело зрно.

  Претерана желба за сирова храна

  Желбата за сирова храна,може да укаже на проблеми со панкреасот или гастритис. Сировата храна ќе ги ублажи грчевите и ќе го смири желудникот.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.