6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Со овие 10 сигнали телото ни порачува дека му треба помош

  Ако со нашиот организам нешто не е во ред, телото ќе ни каже. Меѓутоа, неретко тие сигнали ги игнорираме па симптомите може да прерастат во сериозен здравствен проблем.

  Дознајте кои се  сигналите што ви говорат дека на вашето тело му е потребна помош.

  Проблеми со спиење, раздразливост, грчеви во нозете

  Ако ве мачат овие проблеми, мора да консумирате повеќе храна богати со магнезиум и калиум, како што се семето од лен, сончогледовото семе, бадеми, спанаќ, кељ, блитва, цвекло, сливи и кајсии.

  Преголема желба за солена храна

  Алармира на инфекција или инфламација во организмот, особено ако се работи за влошување на урогениталниот тракт.

  Сува кожа

  На вашата кожа треба повеќе витамин Е и мора да го зголемите внесот на растителни масла, масни риби и ореасто овошје.

  Претерана желба за слатки

  Може да биде знак на исцрпување на нервниот систем и дека вашето тело треба повеќе глукоза за да се снабди со енергија.

  Крварење на непцата

  Морате да пиете повеќе чај и да консумирате повеќе овошје, бидејќи крвта е вистински знак дека ви недостасува витамин Ц.

  Сува кожа на лактовите

  Наведува на недостаток на витамин А и Ц. Конзумирајте повеќе портокали, моркови, кајсии и тиква.

  Зголемена желба за храна од морето

  Укажува на недостаток на јод во организмот.

  Голема желба за кисела храна

  Вашиот организам треба храна која ќе ја поттикне работа на жолчната кеса и на панкреасот. Додадете повеќе лимон и брусница во вашата исхрана.

  Кршлива коса и нокти

  Наведува на недостаток на витамин Б и калциум. Конзумирајте повеќе млеко, компир, мешунки, пченични ркулци и цело зрно.

  Претерана желба за сирова храна

  Желбата за сирова храна,може да укаже на проблеми со панкреасот или гастритис. Сировата храна ќе ги ублажи грчевите и ќе го смири желудникот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.