6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Сите го јадеме, а не сме воопшто свесни дека може да биде многу опасен по здравјето

  Следниот пат, размислете два пати пред да се одлучите на вакво нешто, доколку не сакате сериозно да го нарушите вашето здравје.

  На сите ни се случило, барем еднаш во животот, да сме купиле повеќе компири отколку што навистина ни е потребно.

  А кога стојат подолго, без разлика дали во прашање е подрум, остава или фрижидер, големи се шансите дека во некој момент ќе започне да рти.

  Сепак, веруваме дека не сте знаеле дека ваквиот компир всушност може да биде опасен по здравјето, и дека потребно е добро да размислите пред да се одлучите дали ќе го користите во исхраната.

  Изртениот компир изгледаат грозно, но знаете и самите – не се што изгледа лошо не смее да се јаде. Поголемиот дел од домаќинќите едноставно со нож ќе го отстранат тој дел и ќе го подготват регуларно. Сепак, треба да се биде внимателен. Поготово доколку компирот на сето тоа има и зеленикава боја.

  Затоа, пред подготовката, добро погледнете го. Доколку компирот е твтрд, и нема многу изртени пипки, можете без проблем да го јадете. Меѓутоа, доколку компирот е мек, би требало да го фрлите во корпа за отпадоци. Истото важи и доколку околу пипките кои изртеле се појави зелена боја.

  За што всушност се работи?

  Според Светскиот центар за контрола на труење, зелената боја ја предизвика активноста на хлорофилот. Зголемениот хлорофил влијае на појава на гликоалкалоиди, отровно соединение кое може да биде опасно за организмот. Колку повеќе пипки има, толку повеќе доаѓа до поголема количина на соланин, а тој кај некои луѓе може да предизвика главоболка, висока температура, црвенило, мачнина, па дури и повраќање.

  Што може да се случи доколку изедете зелен или изртен компир?

  Иако можеби мислите дека готвењето ќе ја реши целата работа, всушност се лажете. Дури ниту високите температури не можат да ги отстранат нивоата на гликоалкалоиди, но тоа што може да помогне е отстранувањето на лушпата, како и подлабоко отстранување на пипките.

  Сепак, добра работа е што поголемиот дел од луѓето успешно се опоравуаат од сето ова, и навистина нема потреба да заминат на лекар. Но, доколку симптомите не престануваат, морате да се обратите до експертите задолжени за чување на вашето здравје. Исто така, се советува бремените жени да избегнуваат изртен компир.

  Како велат старите – доколку не сте сигурни, фрлете го. Подобро отколку да ризикувате сериозно заболување или труење.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.