6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Сируп од лук кој е 10 пати посилен од пеницилин и третира многу болести

  Лукот е еден од најкорисните природни лекови. Не само што е најсилниот природен антибиотик туку и има многу силни антифунгални, антисептички и антибактериски својства. Се користи во секоја кујна низ светот.

  Претежно лукот се користи во јадења, за да им даде зачинет вкус, но знаете ли дека може да биде направен и сируп од лук, кој се бори против многу видови болести.

  Состојки за сирупот, покрај лукот, се јаболков оцет и мед. Сите природни состојки се многу корисни и имаат способност да не заштитат од многу здравствени проблеми. Овој сируп е многу силен и може да спречи многу вирусни и бактериски инфекции, претежно грип или настинка, но исто така може да лекува некои воспалителни состојби, на пример артритис или гихт.

  Сите 3 состојки, од кои е изработен овој сируп содржи многу минерали, клучни витамини и многу силни соединенија кои имаат способност да третираат многу состојби и заболувања, како и да го подобрат нашата севкупна здравствена состојба.

  Подготовка за сируп од лук

  Состојки:

  • 8 глави лук
  • 200 мл јаболков оцет
  • 200 мл мед

  Инструкции:

  Излупете неколку чешниња лук и добро измијте ги, а потоа добро испасиратје ги и измешајте ги со мед и со јаболков оцет. Добро измешајте околу половина минута, а потоа оставете го лекот во стаклена тегла и ставете го во фрижидер. Оставете ја смесата таму најмалку 5 дена. Измешајте го лекот најмалку еднаш дневно, така што состојките може добро да се мешаат.

  По 5 дена, можете да го консумирате лекот. Наполнете чаша топла вода и додадете 2 лажици, добро измешајте. Лекот треба да се зема наутро на празен стомак. Не мислам, сепак, да земете 2 лажици директно, мора да ги растворите во вода, бидејќи третманот е премногу силен и може да ве натера да се чувствувате лошо.

  Совршен начин е да се раствори во чаша вода, тоа нема да биде толку силно, и никој од неговите предности или лековити моќи нема да се изгуби. Овој рецепт вреди да се обиде, тоа ќе ве заштити од многу инфекции, најчести за ова време од годината – настинки и грип!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.