6 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сируп од лук кој е 10 пати посилен од пеницилин и третира многу болести

  Лукот е еден од најкорисните природни лекови. Не само што е најсилниот природен антибиотик туку и има многу силни антифунгални, антисептички и антибактериски својства. Се користи во секоја кујна низ светот.

  Претежно лукот се користи во јадења, за да им даде зачинет вкус, но знаете ли дека може да биде направен и сируп од лук, кој се бори против многу видови болести.

  Состојки за сирупот, покрај лукот, се јаболков оцет и мед. Сите природни состојки се многу корисни и имаат способност да не заштитат од многу здравствени проблеми. Овој сируп е многу силен и може да спречи многу вирусни и бактериски инфекции, претежно грип или настинка, но исто така може да лекува некои воспалителни состојби, на пример артритис или гихт.

  Сите 3 состојки, од кои е изработен овој сируп содржи многу минерали, клучни витамини и многу силни соединенија кои имаат способност да третираат многу состојби и заболувања, како и да го подобрат нашата севкупна здравствена состојба.

  Подготовка за сируп од лук

  Состојки:

  • 8 глави лук
  • 200 мл јаболков оцет
  • 200 мл мед

  Инструкции:

  Излупете неколку чешниња лук и добро измијте ги, а потоа добро испасиратје ги и измешајте ги со мед и со јаболков оцет. Добро измешајте околу половина минута, а потоа оставете го лекот во стаклена тегла и ставете го во фрижидер. Оставете ја смесата таму најмалку 5 дена. Измешајте го лекот најмалку еднаш дневно, така што состојките може добро да се мешаат.

  По 5 дена, можете да го консумирате лекот. Наполнете чаша топла вода и додадете 2 лажици, добро измешајте. Лекот треба да се зема наутро на празен стомак. Не мислам, сепак, да земете 2 лажици директно, мора да ги растворите во вода, бидејќи третманот е премногу силен и може да ве натера да се чувствувате лошо.

  Совршен начин е да се раствори во чаша вода, тоа нема да биде толку силно, и никој од неговите предности или лековити моќи нема да се изгуби. Овој рецепт вреди да се обиде, тоа ќе ве заштити од многу инфекции, најчести за ова време од годината – настинки и грип!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.