Овој сируп се смета за најголемо природно чудо во народната медицина. Сирупот е 10 пати посилен од пеницилинот и поефикасен од било кој друг антибиотик.

Не само што ги убива сите бактерии и инфекции во организмот, истовремено помага во случај на астма, болки во грлото, постојана кашлица, бронхитис, респираторни инфекции како и при потешкотии во дишењето.

Рецепт:
– 1/4 чаша органски оцет
– 1/2 чаша органски мед
– 1/2 чаша вода
– 1 чешне лук 

Подготовка:
Измешајте ги сите состојќи со блендер и добиената смеса ставете ја во тегла и оставете ја да отстои една вечер. Следното утро прецедете го сирупот и чувајте го на ладно и темно место.

Примена:
Ако сакате да го подобрите имунолошкиот систем, редовно земајте 4-5 капки дневно од сирупот. Доколку го користите сирупот за лекување на кашлица или некој друг респираторен проблем, земајте по една лажица сируп на секои два часа се додека не забележите подобрување.