6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  СЕКОЈА ВЕЧЕР СО ОВАА МЕШАВИНА ГИ МАЧКАМ ЗАБИТЕ И СЕ БЕЛИ КАКО БИСЕР: КАРИЕСОТ исчезнаа како однесен со рака, ЕВТИНО РЕШЕНИЕ БЕЗ ОДАДЕЊЕ КАЈ СТОМАТОЛОГ

  Проблемите со кариесот можете да ги решите со користење на едно од најздравите масла, кокосовото масло. Здравјето на забите е многу важно, бидејќи ако забите не се здрави, целиот организам не е здрав

  Се разбира, секој од нас сака да има што е можно поубави заби. Меѓутоа, поради тоа честопати имаме тенденција да веруваме во реклами и да купуваме разни хемиски производи кои можат да бидат многу штетни за нашето здравје. На пример, многумина користат моливи за избелување на забите, плакнења за уста кои се полни со штетни материи.

  Проблемите со кариесот можете да ги решите со користење на едно од најздравите масла, кокосовото масло. Нема калории, има антибактериско и антиканцерогено дејство и затоа се препорачува за лекување на многу болести.

  Освен тоа, тоа е природен и здрав начин за избелување на забите. Тоа ќе ви помогне да се ослободите и да спречите кариес.

  Треба да земете само 2 лажици од ова масло, чувајте го во устата додека не стигне на сите места и заби. Протресете неколку минути, плукајте и исплакнете. Ќе забележите значително подобрување по неколку апликации.

  Исто така, за вашите заби да останат здрави што подолго, треба да консумирате многу витамини, храна богата со растителни влакна како овошје, јаткасти плодови и зеленчук.

  Најдобри се јаболката, бананите, бриселското зелје и грашокот.

  јаболко 1
  Јадете цели зрна. Тие содржат многу витамини од групата Б и железо. Покрај тоа, интегралните житарки содржат магнезиум, минерал кој помага во апсорпцијата на калциумот и ги зајакнува забите.

  Јадете повеќе морска храна ако сакате да внесувате повеќе витамин Д од вашите оброци.

  Сода
  Ставете малку паста за заби на четката и потопете ја во сода бикарбона. Тријте ги забите полека и темелно најмалку две минути, а потоа исплакнете со вода. После тоа, четкајте ги забите само со паста за заби. Повторувајте ја оваа постапка два пати месечно.

  Јагоди
  Јагодите се овошје кое со векови се користи за нега и избелување на забите. Тие содржат овошна киселина, која е природен агенс за избелување на забите. Скршете ја јагодата со вилушка и нанесете ја на четката за заби и со неа истријте ги забите. После тоа, измијте ги со пастата.
  јагоди 1

  Банана
  Масирајте ги забите и непцата со внатрешниот дел од кората од банана најмалку две минути, а потоа измијте ги забите со пастата. Многу брзо ќе забележите неверојатни резултати. Состојките од кората ќе ги отстранат дамките од забите предизвикани од храна и пијалок.

  Бидете внимателни со рецептите на баба

  Постојат многу совети за избелување на забите кои можат да ја оштетат глеѓта и да направат повеќе штета отколку корист, па затоа не треба да ги користите премногу често. Бидете внимателни и добро информирани пред да користите вакви и слични бабински домашни рецепти.

  ПРОБАЈТЕ ЈА И ОВАА МЕШИНА

  За подготовка ќе ви требаат:

  1/4 лажичка кокосово масло
  1/4 лажиче. лажици куркума во прав
  1/4 к. лажици морска сол

  како да се излечи-кариес

  Подготовка:
  Измешајте ги состојките додека не се формира хомогена смеса, а потоа нанесете ја на четката и темелно исчистете ги забите. Не брзајте да ја исплакнете устата. Почекајте 2-3 минути за смесата да делува. Потоа, измијте ги забите со пастата за заби што вообичаено ја користите.

  Освен што ќе делува лековито, оваа смеса одлично ќе делува и на општата состојба на забите, ќе ги избели, и ќе ги зајакне.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.