6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Само малку сода бикарбона и можете да си го промените животот – погледнете 7 начини како да го направите тоа!

  Сода бикарбона често се користи во секојдневниот живот, но сепак за многумина од нас останува мистерија во однос на нејзините придобивки и квалитети.

  Сода бикарбоната не е добра само за готвење – таа всушност дава многу здравствени својства кои идеално се грижат за телото. Таа е целосно составена од натриум бикарбонат. Ова соединение може да се користи во кулинарското поле, помагајќи му на тестото да нарасне и да ги збогати другите јадења со вкус и текстура. Сода бикарбона се користи за правење леб со векови и се користи и денес.

  Природно, сода бикарбона е позната како каперкалија, дериват на минерална сода. Во Египет, луѓето користеле газиран пијалок за чистење на нивните домаќинства. Потоа, во 1846 година, д-р Остин Черч и Џон Двајт го започнале процесот на правење сода бикарбона, која се користи и денес. Меѓутоа, дури во 1920-тите сода бикарбона почнала да се користи за медицински цели.

  7 начини да користите сода бикарбона за вашето здравје:

  Сода бикарбоната е исклучително евтина и достапна во сите продавници.

  1. Подобрена спортска ефикасност. Различни тркачи веќе долго време се впуштија во практика позната како „допинг со сода“ – или земање капсули со сода бикарбона – пред трките за подобрување на продуктивноста. Мерка која се смета за слична на оптоварувањето со јаглени хидрати.

  2. Средство за чистење раце. Измешајте три дела сода бикарбона со еден дел вода за да направите природен чистач за раце што ќе ја отстрани нечистотијата и ќе ги неутрализира мирисите.

  3. Вртоглавица, проблеми со варење и чиреви. Сода бикарбона моментално ја неутрализира желудочната киселина, помага во ублажување на металоиди, варење, па дури и чир. Дозата е обично ½ лажичка целосно растворена во половина чаша вода, земајќи се на секои два часа (не земајте повеќе од седум ½ лажички во 24 часа или три ½ лажички ако имате над 60 години). Ова треба да се користи само како превентивен (нехроничен) третман и внимавајте да не консумирате прекумерни количини, што може да предизвика сериозни акумулации на електролити и киселинско-базна нерамнотежа.

  4. Третирајте изгореници од отровен бршлен и каснувања од инсекти. Направете густа паста користејќи сода бикарбона и вода. Нанесете го за секој осип или каснување. Втријте чиста сода бикарбона за да го отстраните отровниот бршлен или други осип. Сода бикарбона ги неутрализира иритантите и токсините на кожата. Користете го за ублажување на чешање и иритација.

  5. Природен дезодоранс. Пробајте малку сода бикарбона измешана со вода. Оваа едноставна паста прави ефикасен и едноставен природен дезодоранс. Можете и само да втриете сода бикарбона под пазувите.

  6. Чистење на стапала и пилинг. Измешајте три лажици сода бикарбона со топла вода и втријте ги стапалата.

  7. Третман на изгореници од сонце. Во млака вода додадете сода бикарбона и легнете во када за да се справите со изгорениците од сонце. Можете исто така да потопите крпа или крпа во смесата и да ја нанесете посебно на болните места.

  Забелешка:
  Оваа статија е само за информативни цели. Пред да користите какви било средства од народната медицина, консултирајте се со вашиот лекар!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.