6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Само една голтка двапати годишно и вашите артерии ќе бидат совршено исчистени

  На крајот на краиштата, по години невнимателен третман и преоптоварување на крвните садови и артериите, тие ја губат својата флексибилност и еластичност,
  а на нивните ѕидови се формираат атеросклеротични наслаги

  Честите главоболки, висок крвен притисок, срцев удар, па дури и мозочен удар може да бидат предизвикани од загадувањето на крвните садови.

  Постојат доста популарни рецепти за чистење на крвните садови, но овој метод кој денеска го објавуваме е веројатно најефективниот.

  И тоа воопшто не е изненадувачки – природата повторно ни дава се што ни е потребно за нашето здравје!

  Чистење на крвните садови со лук и лимон
  Една од главните предности на лукот е способноста да го спречи развојот на атеросклероза,
  а со тоа и срцев и мозочен удар.

  Лукот не само што активира некои механизми на организмот за намалување на нивото на лошиот холестерол во крвта,
  туку помага и за долгорочно одржување на постигнатите резултати.

  Во лимонот има многу минерали, есенцијални масла, пектин, органски киселини, флавоноиди, кои исто така имаат корисен ефект врз состојбата на садовите и артериите.

  Потребни состојки:
  – 6 лимони
  – 30 чешниња лук
  – 3 лажици мед
  – 1 литар вода
  Начин на подготовка:
  1. Измијте ги лимоните, исчистете го лукот. Производите се подготвуваат за употреба со мелење на мелено месо, за што не треба да ги отстранувате корите од лимоните.

  2. Земете соодветен сад, истурете ја смесата од лимон и лук и покријте ја со вода.
  3. Се става на шпорет, оставајќи да зоврие, но не и да зоврие.

  4. Изладете, додадете мед доколку вкусот на овој напиток ви е премногу зачинет и ставете го во соодветен сад кој е добар за чување во фрижидер.

  5. Во рок од 3 недели пијте по 50 ml од напитокот дневно. Одморете една недела, а потоа повторете го текот на третманот 3 недели. Како превентивна мерка, корисно е да се спроведе таков третман 2 пати годишно.

  Напитокот ја подобрува циркулацијата на крвта, го зајакнува имунолошкиот систем, го спречува создавањето на тумори. Алатката делува како антиоксиданс и ја стимулира добрата работа на бубрезите и црниот дроб. Но, како и сите силни средства, овој пијалок има контраиндикации за употреба кај:

  чир на желудникот и дуоденален улкус, бременост, лактација, епилепсија и алергија на некоја од состојките.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.