6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Руски доктор тврди дека ова е најопасната намирница – ги уништува цревата, го нарушува имунитетот, а ја конзумираме секој ден

  Рускиот доктор Виктор Хрушчов, автор на книгата за подмладување преку исхрана, смета дека еден од поголемите проблеми на денешницава е лебот.

  Сите знаеме дека лебот не е ист ‘како некогаш’ и дека пченицата со која што се прави е преработена, а во неа има сè повеќе глутен. Но, тоа не е единствениот проблем – еве што вели Хрушчов:

  „Го исклучив од својата исхрана (и исхраната на неговите пациенти) ‘современиот леб’. Работата е во тоа што, доколку јадеме леб со квасец, квасецот доспева до нашата крв, почнува да се размножува, ги консумира нашите витамини, микроелементи, белковини. Истовремено тој лачи продукти од своето живеење – токсини.

  Односно квасецот е паразит во нашиот организам. И затоа модерниот леб сметам дека е еден од најлошите изуми на човештвото“.

  Тој наведува дека квасецот при печење влегува во ‘капсула’ од глутен, а во цревата се ослободува, ја оштетува слузокожата и ја нарушува нормалната микрофлора во цревата.

  „Тој не паразитира само во нашите црева, туку живее во нашата крвна плазма и слободно се размножува. Ова може да заврши со различни видови интоксикации, габични заболувања, нарушување на имунитетот, што може да доведе до хронични болести и туморни процеси.

  Дури и доколку престанеме да јадеме модерен леб со квасец, по пет години нашиот организам целосно ќе се исчисти“.

  Зошто денешниот квасец е толку штетен?

  „До 40-те години на 20-от век се користел квасец од друг вид. Тој бил антагонист на човечката симбиотичка микрофлора, односно не ги убивал корисните бактерии кои што живеат во дебелото црево, но тестото нараснувало за 24 часа, што не им одговарало на пекарите.

  За да го забрзаат процесот, луѓето почнале да користат друг вид квасец, кој официјално се смета за ‘условно патоген микроорганизам’, т.е. таков кој што предизвикува болести при одредени услови. Станува збор за термофлин квасец со кој тестото нараснува за само еден час“ – заклучил докторот.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.