6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Родила тројка и забележала нешто сомнително – по неколку дена докторите воочиле чудна работа на нивните глави

  Мајк и Ејми од Њујорк добиле идентична тројка, момчиња Хантер, Џексон и Кејден. Меѓутоа, веднаш по раѓањето докторите забележале дека нешто не е во ред.

  Имено, бебињата се родени со ретко генетско пореметување кранионсинстоза, поради која прерано им се затвориле шевовите помеѓу коските на черепот. Поради тоа децата во ваљква состојба често се раѓаат со неправилно обликувана глава, што може да предизвика слепило или слаба ментална развиеност.

  Бебињата добиле мали кациги за черепот да им остане на место. Наскоро им е закажана операција во која ќе се отстранат малите коски од черепот, за главата да може да расте и нормално да се развива.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.