6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Речиси 90.000 бегалци во Бангладеш по насилството во Мјанмар, можност за хуманитарна катастрофа

  Приближно 90.000 бегалци, главно припадници на муслиманскиот народ Рохинга, од Мјанмар побегнале во Бангладеш кога на 25 август во земјата избија судири, соопшти ОН.

  Камповите за бегалци во Бангладеш се преполни. Во текот на изминатите недели запалени се повеќе од 2.600 дома во северозападниот дел на Мјанмар, наведоа претставниците на УНХЦР.

  Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, предупреди претходно дека судирите во Мјанмар може да предизвикаат хуманитарна катастрофа.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.