Ви го претставуваме магичниот еликсир за долговечност!

Состојки

• 4 моркови
• 3 јаболки
• Сок од половина лимон
• Мало парче излупен ѓумбир (околу 2cm)

Подготовка

Ставете ги сите состојки во соковник и добиениот сок веднаш испијте го.

  • Морков

Морковот го подобрува видот, штити од рак, кожата ја прави млада и здрава, а исто така добар е и за срцето, забите, го прочистува организмот и штити од срцев удар.

  • Јаболка

Јаболката го јакне имунитетот, помага при слабеење, ја подобрува работата на бубрезите и црниот дроб, штити од болести во усната празнина, го подобрува варењето на храната, го штити срцето и крвните садови, го ублажува стресот, уморот и несоницата, штити од бактериии вируси и спречува неколку видови рак.

  • Лимон

Лимонот го чисти црниот дроб и ја подобрува неговата работа. Тој е природен антисептик и антиоксиданс, го спречува грипот, настинката и многу други инфекции, помага при желудочни тегоби, помага при варењето на храната, ја подобрува работата на цревата и го олеснува нивното празнење.

Исто така, го спречува гингивитисот и стоматитисот, помага при намалување на крвниот притисок и зголемување на нивото на добар холестерол, ги ублажува грчевите и болките во мускулите, го регулира метаболизмот, штити од стрес и депресија, го намалува ризикот од мозочен удар, го спречува создавањето на камен во бубрезите и штити од остеопороза.

  • Ѓумбир

Ѓумбирот ги олеснува желудочните тегоби и надуеноста, ја ублажува кашлицата и болката во грлото, го олеснува гадењето (особено морска болест, утринска мачнина, гадење предизвикано од движење и гадење поради хемотерапија). Ѓумбирот има антибактериски, антигабични и антитоксични својства и затоа се користи како превенција од грип и настинка.