6 C
Skopje
среда, март 22, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Рецептот на дедо Владо против трње составена само од билки, болката изчезнува веднаш

  Со лековитата смеса, непријатностите исчезнуваат засекогаш за само 3 недели. Владимир Бошнаков, попознат како дедо Владо, е народен исцел ител и билкар. Тој е познат билкар во соседна Бугарија, а луѓето на кои им помагал тврдат
  дека имал билка за секоја болка.

  Приказната на дедо Владо со хербалните лекови започна пред години кога ги зако па мајка си и сопругата од ра к. Не долго потоа, тој се разб олел. Исцел ителот доби долга листа на неизле чиви дија гнози – неразвиеност на мозо кот со крв, аритмија, исхемична болест и присуство на 76 -милиметарски ту мор на простата. Според лекарите, единствено решение била операција на тумо рот и 2 бајп аса на срцето.

  Но, Бошнаков имал гор чливо искуство од своите роднини и ги одбил хируршк ите зафа ти и медицинските третмани што му ги препишале лекарите и верувал во магијата на билките. Еден од неговите најпознати рецепти е оној против трње. Илјадници Бугари се живи благодарение на неа. Дедо Владо дојде до лековитата мешавина по долго истражување во огромниот свет на кинеската алтернативна меди цина.

  Еве каков е рецептот: во мала тегла, добро затворена со капаче, ставете три големи главици лук, излупени и мелени или ситно исечкани, една лажица морска сол, здробена во прав и една лажица: свинска маст, гас за осветлување (за светилки и лампиони) и јод (јодна тинктура од аптека). Теглата е добро затворена и се чува на темно и ладно место, како што е фрижидер. Облогот се состои од две лепливи ленти, поставени попречно под парче најлон со димензии 20х20 см, на кое се става парче од неколку слоеви газа и памучна крпа.

  Во средината на газата истурете една кафена лажичка од смесата која мора добро да се измеша пред употреба. Со лажица измазнете ја смесата додека не биде со големина на метална паричка. Стапалото се става на облогот така што осетливата точка паѓа на смесата. Налепниците се лепат на стапалата и чорапите се носат до сабајле. Облозите се прават на двете потпетици, без разлика каде се шилците, секоја трета вечер пред спиење и спијте со нив. Наутро се отстрануваат облогите, се мијат стапалата со топла вода и се штитат од настинки.

  Две ноќи подоцна се прави пауза, а на третата повторно се прават облогите со свежа смеса. Обично смесата трае 10-15 процедури или 30-45 дена. Во повеќето случаи, болката исчезнува за три недели, но процедурите се прават додека смесата не се потроши. Во потешки случаи, постапката може да се повтори, дури и тројно, давајќи пауза од десет дена помеѓу сесиите.

  Latest Posts

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.