6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Рецептот на баба Мита спасил 3800 луѓе од висок крвен притисок

  Можеби најголемата здравствена неволја со која се соочува човештвото во модерното време е високиот крвен притисок. Речиси една милијарда луѓе ширум планетата страдаат од оваа општествено значајна болест на почетокот на 21 век.

  Тоа сочинува нешто повеќе од една четвртина од возрасната популација во светот. Во одредени географски области, инциденцата на артериска хипертензија достигнува над 30% од населението.

  И се повеќе луѓе наоѓаат спас во нејзините рецепти, заменувајќи ги со нив силните лекови, кои по правило даваат многу несакани ефекти и предизвикуваат уште поголеми проблеми.

  Меѓу нив е и бабата Мита, која долги години пријавувала висок крвен притисок и пиела грст лекови, производ на фармацевтската хемија. Но, нејзината ситуација не се подобри. Дури и напротив. Нејзината крв постојано удираше во таванот, а понекогаш дури и требаше да се повика брза помош и да и се даваат инјекции.

  Нема човек кој не очајува во ваква ситуација, но пензионерот не се откажал.

  Таа ги комбинираше рецептите што ги популаризираше Христо Мермерски, заедно со советите од книгата на билкарката Марија Требен, на крајот создавајќи свој лек, со кој за само три месеци можеше засекогаш да излезе од маѓепсаниот круг на своето хронично страдање.

  Притоа таа не само на себе си помогнала, туку и на многу други. Според неа, преку 3.800 луѓе се спасени со нејзината шема на лекување. Тоа е прилично едноставно, не бара речиси никакви финансиски средства за компонентите.

  Измешајте 400 гр излупен лук – задолжително македонски, и 4 излупени и без семки лимони. Со мелачка за месо или со блендер се мешаат овие две состојки. Лукот мора да се зема од стари глави, а не свеж. Добиената тенка смеса се истура во темно шише и одозгора се затвора со фолија за домаќинство.

  Се остава во темна и ладна просторија 24 дена. Баба Мита дава услов шишето да не се чува во фрижидер. На 25-тиот ден, лековитата супстанција е подготвена за употреба.

  Навечер од него се подготвува и лековитата смеса која се зема непосредно пред спиење. Услов е да се вечера во 18-19 часот и да се спие во 22 часот. Во 2 супени лажици јогурт се додава 1 лажичка од лекот, 1/2 лажичка цимет, 1 лажичка мед и 10-15 капки прополис. Сето ова убаво се меша и се јаде пред спиење.

  Наутро 2 лажици јогурт се мешаат со 2 лажици мелени ореви, 1 лажичка мед, 1/2 лажичка цимет и 10-15 капки прополис. Но сега на тоа не се додава смесата лук-лимон. Добиената мешавина се јаде пред појадок.

  Крвниот притисок на баба Мита падна од 200 на 130, а притисокот од 100 на 70 во првата недела од започнувањето на овој третман.

  Постепено престанала да ги зема апчињата кои и биле препишани една по една, додека конечно не се откажала од нив. Од 2011 година кога почнала да го користи рецептот, крвниот притисок и е во нормални граници без исклучок – 130/70. А заедно со тоа и исчезнуваат и болките во бубрезите и срцето.

  Сепак нашиот совет е да се консултирате се со лекар ако имате здравствени проблем прво!

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.