6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Пукнање на кожата, ТРНЕЊЕ ИЛИ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА СЕ ПРВИТЕ ЗНАЦИ: Еве што ви кажува телото!

  Ако забележите одредени промени на вашата кожа, вашето тело најверојатно се обидува да ви „каже“ дека ви недостасуваат витамини или минерали. Ова се промените на кои треба да се обрне внимание, пишува miss7zdrava.

  Напукнувањето на кожата на рабовите на усните значи дека ви недостасуваат железо, цинк и витамини од групата Б, како што се витамините Б3, Б2 и Б12. Тоа е вообичаено кај вегетаријанците бидејќи често поради исхраната не внесуваат доволно од споменатите супстанци.

  Решението е да јадете повеќе блитва, кикиритки, мешунки како леќа, живина, лосос, туна, јајца, школки и ракови. Апсорпцијата на железо е засилена со витамин Ц, кој исто така помага во борбата против инфекциите. Комбинирајте ја оваа храна со зеленчук како брокула, црвени пиперки, кељ и карфиол.

  Црвениот осип на лицето (а понекогаш и на друго место) и губењето на косата може да значат дека ви недостасува витамин Б7, познат како витамин за коса. Јадењето сирови јајца ве прави ранливи бидејќи протеинот присутен во сировите јајца, наречен авидин, ја инхибира способноста на телото да апсорбира биотин.

  Решението е да јадете повеќе варени јајца (готвењето го деактивира авидинот), лосос, авокадо, печурки, карфиол, соја, ореви, малини и банани.

  Црвени или бели промени на кожата слични на акни, обично на лицето, рацете, бутовите и задникот, може да значат дека имате недостаток на есенцијални масни киселини и витамини А и Д.

  Решението е да јадете повеќе лосос и сардини, јаткасти плодови како ореви и бадеми и семиња како лен и коноп. За витамин А, јадете повеќе зелен зеленчук како моркови, слатки компири и црвени пиперки. Овој зеленчук има многу бета каротен, кој телото го користи за да го добие потребниот витамин. А само 10 минути на сонце ќе ви помогнат да внесете доволно витамин Д.

  Пецкање и печење во рацете, стапалата или каде било во телото може да значи дека ви недостасуваат витамини од групата Б, како што се фолна киселина (Б9), Б6 и Б12. Овој недостаток е директно поврзан со периферните нерви. Горенаведените симптоми може да се појават во комбинација со анксиозност, депресија, анемија, замор и хормонална нерамнотежа.

  Решение: Јадете спанаќ, аспарагус, цвекло, грав, јајца, школки, ракови и живина.

  Мускулни грчеви, прободувачка болка во прстите, зглобовите, сводовите на стапалата, нозете и грбот може да значат дека ви недостасува магнезиум, калциум и калиум. Ако вежбате редовно, може да изгубите повеќе минерали (и витамини Б растворливи во вода) преку силно потење.

  Решение: Јадете повеќе банани, бадеми, лешници, тиквички, цреши, јаболка, грејпфрут, брокула, темно лиснат зеленчук како кељ и спанаќ.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.