6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Прочистувач на црниот дроб и цревата: Напивката од сода бикарбона и лимон може да замени многу апчиња

  Содата бикарбона како лек најчесто се користи за лекување киселини, но може да помогне и кај многу други состојби и проблеми, особено кога се комбинира со лимон.

  Ова се најпознатите и најмоќните ефекти на комбинацијата од сода и лимон…

  1. Го алкализира целото тело

  Комбинацијата од лимон и сода бикарбона има алкално дејство врз телото, што помага за ацидоза – состојба на прекумерна киселост на крвта која настанува кога бубрезите не ја исфрлаат киселината од телото или кога телото произведува премногу киселина. Исто така, одлична е за здравјето на бубрезите, бидејќи помага и за исфрлање на отровите од телото.

  2. Одлична е за дигестијата

  Комбинацијата од лимон и сода бикарбона е одлична за подобрување на дигестијата, но помага и во случај на надуеност и рефлекс на желудникот.

  3. Го прочистува црниот дроб

  Лимонот и содата бикарбона помагаат при чистењето на црниот дроб и обезбедуваат доволно витамин Ц, фосфор и антиоксиданси за задоволување на секојдневните потреби.

  Она што е најважно за добро здравје е да се одржува оптимална pH-вредност во телото. Идеалната pH-вредност на крвта би требало да биде благо базна, околу 7,4 pH, но секојдневното создавање идеално ниво на pH во телото може да биде тешко.

  Отровите на кои сме изложени преку храната, околината, начинот на живот и стресот, можат да создадат киселост во организмот што поттикнува ширење на канцерогени клетки. Користењето сода бикарбона може да го забави растот на канцерогени клетки и да воспостави рамнотежа во внатрешноста на телото, спречувајќи ги клетките на рак на преживеат.

  Рецепт: Измешајте сок од половина лимон и 1 лажичка сода бикарбона во чаша вода и испијте.

  Напомена: Внимавајте да ја испиете напивката 30 минути пред и барем 2 часа по оброците, бидејќи во спротивно овој пијалак ќе ја неутрализира желудочната киселина која е неизоставна за варење.

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.