6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Препознајте СРЦЕВ УДАР до еден месец претходно: Ова се непогрешливи СИМПТОМИ кои укажуваат дека болеста ќе се случи

  Спречете на време
  Кога станува збор за болеста, најдобро е да ја препознаете навреме и да спречите да се случи или да се развие на прво место. Ова правило важи за секоја болест, а особено е вредно за симптоми кои не се толку лесно препознатливи.

  Срцевиот удар е една од болестите кои одземаат многу животи, а главната причина за тоа е фактот што луѓето не ги препознаваат симптомите.
  Имено, се проценува дека до 2030 година 23 милиони луѓе ќе умрат од болести на срцето и крвните садови.

  Постојат неколку знаци кои телото може да ги испрати еден месец пред да се случи срцев удар.

  Замор
  Невообичаениот замор е еден од главните симптоми кои укажуваат на претстојниот срцев удар.
  Физичката или менталната активност не е причина за замор, а се зголемува до крајот на денот.

  Овој симптом е сосема очигледен и нема да остане незабележан бидејќи понекогаш ќе се чувствувате исцрпено додека извршувате многу едноставни задачи, како што се туширање или местење на креветот.

  Жените го пријавуваат овој тип на симптоми почесто од мажите.

  Стомачна болка
  Абдоминална болка, гадење и надуеност се едни од најчестите симптоми кои подеднакво се јавуваат кај мажите и кај жените.
  Абдоминалната болка се намалува, а потоа се враќа непосредно пред срцевиот удар.

  Несоница
  Несоницата е поврзана и со зголемен ризик од срцев или мозочен удар, што е почеста кај жените.
  Несоницата често вклучува високи нивоа на анксиозност и отсутност.

  Симптомите вклучуваат тешкотии со спиењето и рано утринско будење.

  Плитко дишење
  Неможноста да се земе длабок здив често се јавува и кај мажите и кај жените до шест месеци пред срцев удар.
  Може да се појави вртоглавица и отежнато дишење.

  Губење на косата
  Губењето на косата се смета за само уште еден видлив показател за ризикот од срцеви заболувања.
  Најчесто ги погодува мажите постари од 50 години, но некои жени исто така може да бидат во ризичната група. Ќелавоста е поврзана и со зголемено ниво на хормонот кортизол.

  Неправилно чукање на срцето
  Симптомите на неправилна работа на срцето се појавуваат неочекувано. Аритмијата е неправилно чукање на срцето, а тахикардија е зголемен пулс.

  Аритмијата е често придружена со напади на паника и анксиозност, особено кај жените. Неправилните отчукувања на срцето траат од една до две минути и доколку состојбата не се смири се појавуваат вртоглавици и екстремен замор. Во таква ситуација, важно е веднаш да се јавите на лекар.

  Прекумерно потење
  Невообичаеното или прекумерното потење е ран предупредувачки знак за срцев удар.

  Може да се појави во секое време од денот или ноќта. Овој симптом почесто ги погодува жените и обично се меша со треска или ноќно потење типично за менопаузата.

  Симптомите се слични на грип, вклучуваат мрсна кожа и потење и се јавуваат без оглед на температурата на воздухот или физичкиот напор.

  Болка во градите
  Мажите и жените доживуваат болка во градите со различен интензитет и форма.

  Кај мажите, овој симптом укажува на најважните рани знаци на претстојниот срцев удар што не треба да се игнорираат. Од друга страна, тоа влијае само на 30 проценти од жените.

  Болката во градите може да се прошири на едната или двете раце како непријатно, пецкање. Ова чувство може да се прошири и на долната вилица, вратот, рамената или стомакот.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.