6 C
Skopje
понеделник, август 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината фризура секогаш изгледа толку добро. Не е скап шампон или регенератор, туку стара добра ракија.

  Љубителите на добра ракија многу добро го познаваат чувството на пожар во образите откако испиле неколку чаши, како и честопати непријатното руменило.

  За сето ова, можете да му се заблагодарите на фактот дека ракијата ја стимулира циркулацијата и, иако секако нема да му помогне на вашето тело ако ја пиете во поголеми количини секој ден, таа може да биде и ваш сојузник кога станува збор за убавината – но само ако не ја пиете, туку нанесете на кожата. И тоа на скалпот!

  Одлично е што ракијата ја стимулира циркулацијата, па штом ќе ја нанесете на скалпот, ќе почувствувате чувство на топлина и печење.

  Постапката за апликација е многу едноставна: земете малку ракија (баба секогаш ја чуваше во посебно шише во бањата) и нанесете ја директно на скалпот.

  Потоа масирајте ја со прстите со кружни движења, така што ќе се распредели на целата глава. Потоа навалете ја главата надолу (така што косата ви виси над колената) и продолжете да масирате уште неколку минути.

  Брзо ќе почувствувате колку е топла кожата, а малото чувство на печење не треба да ве загрижува.

  Покрај подобрувањето на циркулацијата, ракијата е моќен чистач на кожата, а токму тоа им треба на огромното мнозинство на девојчиња денес.

  Имено, поради секојдневната употреба на хемиските препарати, балсами, креми, пени, лакови, гелови, капки, силикони, спрејови, серуми и разни ампули, нашиот скалп често страда.

  Сè што ставате на вашата коса останува таму дури и по миењето, па затоа има презаситеност и затнување на порите. Ова може негативно да влијае на растот и квалитетот на косата, и честопати доведува до зголемено опаѓање на косата.

  Затоа од време на време ви треба нешто што целосно ќе ја исчисти вашата кожа од сè што е насобрано на неа – а ракијата е најевтиното и најздравото решение.

  Откако ќе ја нанесете ракијата, завиткајте ја косата во алуминиумска фолија, а потоа ставете капа над неа и заспијте.

  Следниот ден, едноставно измијте се двапати со шампон и ќе видите дека мирисот воопшто нема да се почувствува! И првите резултати се видливи по само еден месец.

  Можеби сега се прашувате како да ставите ракија на главата, кога е општо познато дека алкохолот ја суши косата и кожата? Ако тоа ви падна на ум, прво и најважно – браво, очигледно добро се разбирате меѓусебно во грижата!

  Но, токму поради тоа, при користење на овој третман, мора да се придржувате до три правила:

  1. Ракија се нанесува само на скалпот

  Значи, не низ целата коса и НИКОГАШ на краевите. Само на кожата, на која оваа количина ракија сигурно нема да и наштети. Всушност, нашите предци се однесуваа и на првут на овој начин и тие сигурно имаа поздрава и подобра коса од нас.

  Во принцип, ако сте подготвени да нанесувате опасни хемикалии во форма на боја и бланш на вашата коса секој месец, зошто би се плашеле дека една лажица природна ракија ќе ви наштети?

  2. Секогаш комбинирајте ја со масло

  Маслиново, кокос, грозје… Дури и сончоглед, ако немате ништо друго дома. Ова ќе ја хидрира кожата и нема да го откаже влијанието на ракијата врз циркулацијата.

  Потоа раширете го маслото и по должината и на краевите, бидејќи на тие делови од косата секогаш им треба малку дополнителна хидратација.

  3. Еднаш до двапати неделно

  Не практикувајте го овој домашен третман почесто отколку да го оптеретувате скалпот. Третманот со ракија е наменет за девојчиња кои сакаат да го стимулираат растот на косата, без разлика дали таа повеќе паѓа или е едноставно премногу тенка.

  Меѓутоа, ако имате псоријаза или каков било сериозен проблем со скалпот, НИКОГАШ не ставајте некоја од домашните маски без да разговарате со дерматолог. Ова важи дури и за „магичното“ маслиново масло.

  Latest Posts

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  АКТУЕЛНО

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.