6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Пред нас е тежок празник: Св Петка, заштитничка на жените и болните – Еве што никако не смеете да направите за да не го привлечете нејзиниот гнев!

  Пред нас е тежок празник: Св Петка, заштитничка на жените и болните – Еве што никако не смеете да направите за да не го привлечете нејзиниот гнев! Празникот на оваа светителка се празнува за неколку деновови, а еве што никако не смеете да правите на овој ден.

  Македонската православна црква и нејзините верници на 27 октомври го празнуваат денот на преподобната Мајка Параскева – Света Петка , заштитничката на жените и светица која им помагаше на болните и сиромашните.

  Денот на нејзиното упокојување е означен со задебелени црни букви и претставува не само голем христијански празник, туку и еден од најчестите празници за славење, а многу верници ја сметаат за свој заштитник (особено жените, децата и постарите) и го славиме како празнување (уште еден празник за куќна слава).) според сите славни обичаи.

  Оваа позната и многу почитувана светителка меѓу Христијаните е заштитник на жените , и им помагале на болните и сиромашните. Таа потекнувала од богато и побожно семејство. Таа имала брат, по име Јевтимије, кој се замонашил на младост, а подоцна станал епископ во Мадита. Уште како мало девојче, кога одела во црква со мајка си, била многу побожна.

  По смртта на родителите, желна за подвижнички живот, таа го напуштила родителскиот дом и заминала во Цариград, каде што се замонашила во црквата Света Софија, а потоа заминала во Јорданската пустина.

  До храмовите на Света Петка, најчесто постојат извори на лековита вода која луѓето ја сфаќаат, верувајќи дека тоа ќе ги излечи раните и да ги заштити од болести. Параскева е родена во Епиват, во бзлиина на градот Каликратија во Мала Азија, кон крајот на десеттиот или почетокот на 11 век.

  Според преданието, Света Петка поминала многу години во пустина, во пост и молитва и осаменички живот. Преданието вели дека на сон ѝ се јавил ангел и ја испратил во татковината да ја шири Христовата вера.

  Затоа на иконите Свеа Петка е претставена во монашка облека, со крст во раката. На нејзиниот гроб се случувале чуда. Во 1238 година, според некои, бугарскиот цар Јован Асен ги киднапирал, според други, моштите на Света Параскева едноставно ги пренел во главниот град Трново.

  Kога Турците ја освоиле Бугарија, моштите биле пренесени, по наредба на султанот Бајазид, во молдавскиот град Јаши. Во 1396 година, принцезата Милица успеала да се помоли за моштите на светителката и да ги закопа во црквата Ружица, на Калемегдан.

  Султанот Сулејман Втори ги пренесе моштите на Света Параскева во 1521 година во Константинопол. Конечно, во 1641 година, цариградскиот патријарх Партениј му ги предаде моштите на молдавскиот кнез Василије Лупула, кој ги пренесе во Јаши и ги положи во црквата на Светите тројца архиереи, каде што се и денес.

  Народни верувања и обичаи: Народните верувања велат дека на овој ден не треба да се пере алишта, да се шие, да се работи напорна работа , особено жените не треба да го прават тоа.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.