6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

  За ваквиот систем на пренесување се поврзува и легионелоза – бактериска инфекција која што доведува до пневмонија.

  Затворените системи за вода во внатрешноста на компаниите, училиштата, фабриките, зградите и другите јавни институции, станаа идеално место за развој на многубројни микроорганизми.

  Легионарската болест привлекува најголемо внимание, затоа што како и Ковид-19 и таа ги напаѓа белите дробови.

  Централизиран систем за ладење, вентилација и кондензирање на воздухот се разгледувани во случајот на пандемијата Ковид-19 на големите крузери, но овие системи можат да бидат патека за пренесување и предизвикување на туберкулоза, мали сипаници или пак грип.

  За овој систем на пренесување поврзана е и легионелоза, бактериска инфекција која доведува до пневмонија.

  Хидромасажни кади, фонтани, системи за прскање вода…

  „Овие системи, можеби се најдиректно во контакт со луѓето, но опасноста доаѓа и од хидромасажните кади, фонтани, системи за прскање вода и многубројни други работи кои што се наоѓаат во работните згради“ – вели професорот д-р Горан Белојевиќ од Институтот за хигиена и медицинска екологија при медицинскиот факултет во Белград.

  Сите системи кои што се затворени три месеци се идеално место за вируси.

  Доколку подолг период овие системи не се користат, тогаш создаваат идеални услови во водата да се создаде биофилм од амеби, бактерии или пак вируси. Поради вонредната состојба таков е случајот во соседна Србија.

  „Доколку системот не е исчистен, тогаш ништо не треба да допирате“ – истакнува професорот.

  Секоја комерцијална зграда која што била празна подолго од три седмици, претставува ризик за избивање на легинарска болест.

  Извор: Sitel.com

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.