6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Прва снаа во селото по четири децении: Поголемо чудо од освојување на лото, а младоженецот Горан во неверување

  Тој не се надеваше дека ќе се ожени.

  Во областа Куршумлија , седум села се целосно изгаснати во последните неколку години, а во повеќето од 92-те во општината, мнозинството од населението останува старо. Сепак, првата снаа дојде во селото Параду, на самата административна линија со Космет , по четири децении .

  Селото Парада во Куршумлија , пред половина век, немаше струја, вода, пат и околу 500 жители. Денес во него живее само семејството Илиќ, РТС ги посети пред неколку години, кога Горан рече дека стапувањето во брак е еднакво на победа во игрите на среќа.

  – Не се надевав дека тоа ќе се случи, дека ќе се оженам. Ја сретнав Маја таму во бањата. Малку по малку се случи да се венчаме и ќе живееме таму и тоа е тоа. Не верував дека ќе се оженам. Повеќе сакам да освојувам лотарија неделно отколку тоа – вели Горан Илиќ од Парадата.

  Во Луковска Бања, каде што беше на одмор, Маја се сретна со Горан и реши да го замени градскиот живот со рурална средина. Милош Илиќ од селото Парада се надева дека неговата снаа повторно ќе се роди.

  Да имам внук или внука, така што ќе бидам посреќна личност отколку што сум сега – додава Милош. Иличи верува дека претстојат подобри денови за нив и за другите локални жители, поради близината на Луковска Бања.

  Да останете гости во недопрена природа, богата со зеленило и термални води е шанса да не се пропушти. Сите млади работоспособни луѓе имаат можност да живеат и да работат тука со нас.

  Кој ќе донесе момче или девојка од страна, се организира бесплатна венчавка и, се разбира, тие добиваат трајно работно место – забележува Марко Гашиќ, заменик директор на Луковска Бања.

  Меѓу жителите на Луковска Бања нема невработени лица, а со завршувањето на новиот хотел, на почетокот на летото, сто работници ќе добијат работа.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.