6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  По формата на стомакот ќе разберете дали имате здравствените проблеми

  1. Алкохолен стомак

  Опуштениот стомак во тркалезна форма најчесто покажува злоупотреба на консумирање алкохол, а најчест пијалок е пивото. Алкохолните пијалоци се калорични и предизвикуваат надуеност, почнувајќи високо над стомакот до основата на абдоменот. За да ги намалите мастите, важно е да се откажете од пиење пиво, да се фокусирате на овошјето и зеленчукот во вашата исхрана и да правите повеќе стомачни преси.

  2. Хормонален абдомен

  Хормоналната нерамнотежа влијае и на обликот на абдоменот. Доколку имате проблеми со хормоните, половината ќе ви биде потопена, а долниот дел на стомакот ќе биде отечен. Во овој случај, задолжително е да се консултирате со лекар кој ќе ви препише апчиња за нормализирање на нивото на хормоните. Исто така, добро е да се ограничи мрсната и слатката храна, а наместо тоа да се јаде храна богата со пробиотици и растителни влакна.

  3. Стомак од стрес

  Кога страдате од стрес, тој ќе влијае на многу места на вашето тело, но особено на стомакот. Поради зголеменото лачење на хормонот кортизол и недостатокот на доволно сон, вашиот стомак ќе изгледа како да сте го голтнале и го притискате воздухот, кревајќи го торзото нагоре. За да се справите со проблемот треба да го намалите нивото на кортизол во телото. Престанете да пиете кафе, запишете се на јога и редовно медитирате

  4. Стомак после бременост

  По раѓањето, стомакот на мајката попушта во долниот дел, а во отсуство на вежбање овој деформитет ќе остане траен. За да се ослободите од опуштениот стомак по бременоста, задолжително пријавете се за спорт и правете редовни вежби за затегнување на стомачните мускули

  5. Подуеност

  Ако вашиот стомак е подеднакво опуштен во горниот и долниот дел, најверојатно страдате од надуеност. Тоа главно се должи на нередовната и неправилна исхрана, но можно е да имате проблем со гастроинтестиналниот тракт, поради што е неопходно да се консултирате со лекар. Треба да пиете повеќе течности како вода и чаеви за да ги отстраните токсините од телото и да ја ограничите храната што предизвикува киселина.

  Latest Posts

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.