6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  По оваа статија ќе спиете со парче кромид на ногата. Не верувате?

  Кромид во чорапи ?! Тоа веројатно ви звучи како шега. Сепак, практиката на ставање кромид на стапалата може да се проследи уште од древната кинеска медицина. Античките исцелители откриле дека има илјадници нервни завршетоци во долниот дел на стапалото кои делуваат како точки на внатрешните органи и се тесно поврзани со нашиот нервен систем.

  Кога парчињата кромид се ставаат на долната страна на стапалото, тие почнуваат да го третираат нашето тело на принцип на трансдермална терапија. Намалувањето на микробите и бактериите главно се забележува како ефект, бидејќи кромидот природно има силни антибактериски и антивирусни својства; зајакнување на имунолошкиот систем, ублажување на настинки.

  Фосфорната киселина, која е одговорна за солзите, влегува во крвотокот и помага во прочистување на крвта низ целото тело. Од друга страна, станувате поздрави и поподготвени во однос на способноста да се борите против инфекции и воспаленија, открија стручњаците за тибетската медицина. Волшебниот чорап
  Земете еден кромид, црвен или бел – и двата работат подеднакво напорно. Потоа исечете го на рамни кришки за да добиете влошка од кромид. Ова овозможува парчињата лесно да се нанесат на стапалата на вашите стапала. Потоа ставете еден пар чорапи на кромидот за да остане на место преку ноќ. Наутро извадете ги чорапите и фрлете го кромидот.

  На дното на нозете има многу различни нервни завршетоци, приближно 7.000 (главно меридијани), кои се директно поврзани со различни органи во телото. Од таму, по принципот на трансдермална терапија, кромидот делува насекаде.

  Тоа е толку едноставно!

  Додека спиете, кромидот ќе навлезе во вашата кожа, каде што ќе ја прочисти крвта, ќе ги апсорбира токсините. Ако сте загрижени дека потоа ќе се најдете во соба со мирис, не грижете се! Природните својства на кромидот помагаат и за прочистување на воздухот во просторијата, бидејќи ги убиваат бактериите, го елиминираат главниот фактор што предизвикува непријатен мирис на стапалата и во голема мера се ослободуваат од таканаречениот мирис на пот.

  Пробајте и видете дали ќе успее Што ќе добиеме од терапијата –
  Три придобивки за нашето здравје и удобност

  1. Ја прочистува вашата крв: Фосфорната киселина во кромидот се апсорбира трансдермално и ја прочистува крвта. Како резултат на тоа, тонот на кожата се подобрува, енергетската лента се зголемува – заморот се намалува, некои алергии исчезнуваат

  2. Убива бактерии, микроби и патогени: Кромидот (и лукот) имаат силни антибактериски и антивирусни придобивки!

  3. Го зајакнува имунолошкиот систем, штити од грип и состојби на грип: Дури и ако веќе сте заразени со вирус, својствата на кромидот ќе помогнат болеста полесно да се повлече.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.