6 C
Skopje
понеделник, декември 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Почина бебето Алфи Еванс чиј случај ја брануваше светската јавност

  Дваесет и тримесечното бебе Алфи Еванс од Британија, кое во болница во Ливерпул беше исклучено од апаратите за одржување во живот, а судот не им дозволи на неговите родители да го продолжат лекувањето во Италија, починало синоќа околу 2.30 часот.

  „Мојот гладијатор го спушти штитот и ги рашири крилата во 2:30. Срцето ми е целосно скршено, те сакам, мал човеку“, напиша на својот фејсбук профил, таткото на Алфи, Томас Еванс.

  Лекарите велат дека Алфи имал ретка генетска болест поради која неговите мускули прогресивно слабееле. Во август минатата година, тој претрпел сериозни оштетувања на мозокот, по што докторите заклучиле дека е невозможно да се излечи.

  Британскиот суд во февруари даде дозвола болницата „Алдер Хеј“ да го исклучи бебето од апаратите за одржување во живот. Алфи беше хоспитализиран во Ливерпул од декември 2016 година, а лекарите дијагостицирале дека страда од ретка невролошка дегенеративна болест.

  Во последните неколку месеци, родителите попусто се обидуваа да добијат дозвола да го пренесат во болница во Рим за понатамошно лекување, а неговиот татко рече дека не верува оти Алфи страда од невролошка болест и дека смета дека бебето може да живее со години. Сепак, лекарите и судиите во случајот, предупредија дека секој понатамошен обид за лекување на ова момче ќе биде залуден и нехуман.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.