6 C
Skopje
среда, март 29, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Постојат два вида на луѓе – муви и пчели! На кој вид припаѓате вие? Лекција од Пајсиј Светогорец

  Постојат два вида на луѓе – муви и пчели! На кој вид припаѓате вие? Лекција од Пајсиј Светогорец.
  Старецот Пајсиј од Света Гора, еднаш бил запрашан:

  „Татко, вие постојано ни велите да размислуваме позитивно. Би сакале да не советувате како да се справиме со следниов проблем: Луѓето често доаѓаат кај нас и велат дека некои свештеници земаат многу пари за да ги извршат Светите Тајни, велат дека пушат и седат во таверни, па дури и велат дека некои свештеници се вмешани во неморални постапки, генерално, жестоко ги обвинуваат и презентираат докази за тоа.

  Што треба да им одговориме на луѓето што го обвинуваат свештенството?“

  Старецот полека почна да зборува:
  „Од искуство знам дека луѓето се поделени во две категории. Трета категорија не постои; луѓето припаѓаат или на едната или на другата.

  Првите потсетуваат на мува.
  Главната карактеристика на мувата е тоа што ја привлекува нечистотијата. Кога, на пример, мува ќе се најде во градина полна со цвеќиња со прекрасен мирис, таа дури нема да ја забележи и ќе застане на нечистотија што ќе ја најде на земја. Таа ќе започне да кружи наоколу и ќе се чувствува пријатно во смрдеата.

  Ако мува може да зборува, а вие да ја замолите да ви покаже ружа во градината, таа ќе ви одговори: Не знам како изгледа ружата. Знам само каде да најдам ѓубре, кал.

  Постојат луѓе кои потсетуваат на мува. Луѓето кои припаѓаат на оваа категорија се навикнати да размислуваат негативно и секогаш бараат лоши страни во животот, омаловажувајќи и отфрлајќи го присуството на доброто.

  Втората категорија се оние кои потсетуваат на пчела, чија главна карактеристика е да бараат нешто слатко и пријатно за да слетаат на него. Кога пчела ќе се најде во просторија полна со нечистотија, а само парче бонбона во аголот, ќе ја игнорира целата таа нечистотија и ќе слета на бонбоната.

  Ако побарате од пчела да ви покаже каде е ѓубрето во градината, таа ќе ви одговори: Не знам. Можам само да ви кажам каде да најдете цвеќиња, слатки, мед и шеќер.

  Таа знае само за добрите работи во животот, додека лошите се непознати за неа. Ова е друга категорија, луѓе кои имаат позитивни мисли и ја гледаат само добрата страна на нештата.Тие секогаш се обидуваат да го прикријат злото за да ги заштитат своите соседи; напротив, луѓето од прва категорија се обидуваат да го разоткријат злото и да го изнесат на површина.

  Кога некој ќе дојде кај мене и ќе почне да обвинува други луѓе, тој ме става во тешка ситуација и му го давам овој пример. Потоа му велам да одлучи во која категорија сака да припаѓа, за да може да најде луѓе од ист тип и да се дружи со нив “, објасни мудриот старец.

  (Извадок од книгата „Солзи за светот – старец Тихон, старец Порфириј, старец Пајсиј“)

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.