6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Погледнете ги 4-те икони со најголема исцелителна и чудотворна моќ

  Во последниве години, расте бројот на луѓе кои бараат Божја помош за да ги ублажат страдањата и да ги решат своите проблеми.

  Многу верници дури и ноќеваат во храмови каде што има чудотворни икони, надевајќи се дека Господ ќе ги чуе нивните молитви.Во соседна Бугарија има многу места каде чудата прават икони и мошти на светци.

  Во оваа статија ќе обрнеме внимание на некои од најпознатите и не толку познати икони кај нас, кои поседуваат едни од најмоќните лековити и чудотворни моќи, за кои постојат илјадници сведоштва.

  1. „Богородица Осеновица“ (засенчување)
  – се наоѓа во Рилскиот манастир. Единственото нешто во него е што околу ликот на Богородица во 32 ќелии има мошти на светци. Се верува дека светителите, чии мошти се наоѓаат на иконата заедно со Богородица, стојат пред Бога и се молат заедно со оние кои ја барале нивната помош. Иконата лечи сериозни болести и епидемии. Помага да се добијат војни.

  2. „Пресвета Богородица“ од Бачковскиот манастир
  – Се наоѓа во Бачковскиот манастир. Легендата вели дека преку знаци самата икона покажала дека сака да застане на десната страна од портата на храмот за да види кој со каква душа влегува во него.

  Оваа икона има некои од најмоќните сили. Лечи тешко болни и неплодност. Неговата моќ е особено голема околу Велигден и во месец август на празникот Богородица. Иконата е позната и надвор од нашата земја, па собира илјадници мирјани од Бугарија и светот кои слушнале за нејзината чудотворна моќ.

  3. Богородица – Троеручица – Тројански манастир.
  Неговите лековити својства им помагаат на лицата со телесен инвалидитет и неплодност, како и за лекување на разни болести.

  4. „Чудотворната икона на Арбанаси“ во Св. Николас.
  Се наоѓа во манастирот „Св. Никола“. Лечи неплодност и исполнува желби. Легендата вели дека ако Господ ја чуе вашата молба, штом и залепите денар на лицето на Богородица, таа ќе остане, но желбите мора да бидат добри, побожни и богоугодни.

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.