6 C
Skopje
понеделник, август 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Повеќе нема да треба да пиете лекови: Само 2 минути на ден масирајте ја оваа точка, и сите болки ќе исчезнат

  Масирање на точки на телото е една од најстарите методи за лечење на Истокот.

  Вкупно, човечкото тело поседува 365 точки и 12 главни меридијани, што потсетува на количината на денови и месеци во годината. Во кинеската медицина, телото се смета како енергетски систем, така што низ масажа може да се влијае на токот на енергија и функционалната активност на органите.

  Со активирање на точките Зу Сан Ли се дава трае подмладувачки и исцелувачки ефект. Во Кина оваа точка е позната како “точка на долговечност”, а во Јапонија “точка од стотина болести”.

  Каде се наоѓа Зу Сан Ли на нашето тело?

  Точката се наоѓа под чашките на колената. За да ја пронајдете, покријте го доленото со дланката. Точката се наоѓа помеѓу завршетокот на малиот и домалиот прст, во вид на мало вдлабнување помеѓу коските.

  Можете да ја пронајдете и на други начини

  Морате да седнете на под, притиснете го цврсто стапалото кон подот и повлечете го према себе, не подигнувајте ја петата од подот. Ќе забележите дека под коленото се создава мало возвишување.

  Пронајдете ја највисоката точка на ова место и ставете на неа прст и заземете стартна позиција. Точката на која притиснавте со прстот е точката Зу Сан Ли.

  За што е одговорна оваа точка на нашето тело и зошто Јапонците ја нарекуваат – точка од стотина болести?

  Точката Зу Сан Ли ја контролира работата на органите кои се наоѓаат во долната половина од телото и ја контрола работата на рбетниот мозок кој е одговорен за правилно функционирање на гастроинтестиналниот тракт, дигестивниот тракт, бубрезите и надбубрежните жлезди.

  Со помош на масажа на точката Зу Сан Ли може да се зголеми активности на надбубрежнтие жлезди, најмоќните жлезди кои имаат улога на главен чувар на човековото здравје. Тие лачат адреналин, хидрокортизон и други важни хормони во крвта.

  Доколку секојдневно ја масирате “точката на долговечност” можно е да ја нормализирате работата на надбубрежните жлезди, кои ги извршуваат следните функции во организмот:

  -нормализација на крвниот притисок
  -нормализација на глукозата, инсулинот
  -сузбивање на воспалителни процеси во организмот
  -регулација на имуните функции на човекот

  Исто така, со масирање на точката Зу Сан Ли, исто така можете да го подобрите варењето, да го подобрите работењето на гастроинтестиналниот тракт, како и да третирате последици на мозочен удар.

  Масажата на оваа точка ќе ви помогне да стекнете самодоверба, да го надминете стресот и напнатост, како и да пронајдете внатрешна стабилност.

  Масирајќи ја оваа точка можете да излечите многу болести, вклучувајќи запек, гастритис како и неможност за задржување на урина.

  Во голема мера го подобрува имунитетот, човекот станува здрав и способен за живот.

  Како можете да влијаете на точката на долговечност?

  Масирајте ја точката Зу Сан Ли во утринските часови, пред ручек, 9 пати со кружни движења во насока на стрелките на часовникот на секој нога, наизменично (9 пати на едната, 9 пати на другата). И така 10 минути, вкупно.

  Пред почетокот на масажата заземете удобна, опуштачка положба (седејќи). Смирете го дишењето и сконцентрирајте се на своите чувства.

  Latest Posts

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  АКТУЕЛНО

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.