6 C
Skopje
сабота, декември 9, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Пијте за брзо зајакнување на имунитетот: чај од куркума, ѓумбир и лук

  Д-р Кристина Гонзалес нè потсетува дека во ерата на глобални пандемии, грипови, најдобриот начин да избегнете да се заразите е да се грижите за вашиот имунитет (и да се држите подалеку од луѓето, се разбира).

  За да го направите ова, треба да внимавате на исхраната, да не заборавите на вежбањето, да спиете доволно. И, исто така, & # 8211; да направите чај за зајакнување според ајурведскиот рецепт!

  Еве што е потребно:

  Вода – 1 l;
  Куркума во прав ½ лажица. .;
  Свеж ѓумбир 1 лажица. л.;
  Лук каранфилче;

  Лимон 2 парчиња;
  Црн пипер зрна 5 парчиња;
  Лута црвена пиперка по вкус.

  1. Зовријте вода, излупете го ѓумбирот. 2. Исцедете го сокот од лимон, ситно исечкајте го ѓумбирот, излупете го и исечкајте го лукот.

  3. Измешајте ги сите состојки во котел, истурете ја топла вода и оставете да се вари 10 минути.

  Пијте 1 шолја 3 пати на ден. Овој чај го обновува имунитетот и го ублажува воспалението. Ефикасно е за кашлица, настинка, висока температура, акутни респираторни инфекции, болки во грлото итн.

  Бидете здрави!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.