6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  Пијат, пушат и се хранат нездраво, а сепак живеат над 100 години – Тајната на долговечноста се крие во ова село во Италија

  Оддалеченото село Ачароли во Јужна Италија е познато по големиот број на постара популација и покрај пушењето и дебелината, а токму нивната долговечност е мистерија која ги збунува научниците – која е нивната тајна?

  Минаа дури 4.000 години откако Гилгамеш, кралот на Уриците, тргна во потрага по тајната за бесмртност. Уште од тогаш човечката фасцинација за вечен живот, или што е можно подолго да се живее, не е смалена.

  Научната заедница троши големи пари и ги анализира факторите кои придонесуваат за подолг живот, па затоа ги привлече малечката италијанска заедница каде повеќето жители влегуваат во 10 деценија од животот.

  Ачароли се наоѓа во покраината Кампанија, околу 140 километри јужно од Неапол. „Бев на плажа во Ачароли и видов луѓе во своите 90-ти години од животот, како се сончаат на плажа и пушат, додека нивните стомаци изгледаат како да се во девети месец од бременоста“, рече американскиот кардиолог Алан Мајсел за Њујорк пост.

  Ова се противеше на се во што веруваше, но и ги учеше другите со години – за долг живот внимавај на линијата, избегнувај пороци и сонце. Луѓето од Ачароли, од друга страна живеат во контраст со овие правила, но стареат импресивно. Во селото живеат околу 2000 жители од сите години, а меѓу нив има и 300 кои живеат подолго од 100 години и дури 20 отсто од оние кои го прославиле 110 роденден – па и некоја година плус.

  Освен тоа, Мајсел со своите колеги спровел истражување кои докажуваат дека имаат мала стапка на заболување од Алхајмерова или срцеви болести – и покрај сите оние цигари и вино. Големата студиа со која се истражува долговечноста на овие луѓе сега е во завршна фаза, а научниците се надеваат дека генетските терстирања ќе откријат нешто што би можело да се користи за сите луѓе ширум светот да живеат подолго.

  Во текот на ова истражување, Мајсел открил некои интересни траги кои секако имаат значаен удел во нивната долговечност. Овие два продукти често ги конзумираат сите жители на селото и може да се каже дека се база за нивната исхрана. Рузмаринот за кој научно е потврдено дека се поврзува со редукција на ризикот од Алхајмерова болест и ја подобрува функцијата на мозокот и меморијата.

  Сардините од друга страна се рибин лек за сите видови воспалувања на ќелиите на телото. Исто така, маслиново масло се јаде со се, а чаша вино се пие за секој оброк. Старците од Ачаролија не учат јога, но повеќето време го поминуваат на отворено, движејќи се и дружејќи се. Животот е многу опуштен, а стресот кој модерната медиција го нарекува токсичен таму речиси и не постои.

  Latest Posts

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.