6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Откриен лекот за состојбата поради која се срамат многумина – ви требаат само неколку билки

  Домашен лек против псоријаза кој можете лесно и едноставно да го направите дома, а потребни ви се само неколку билки.

  Во литарско шише или тегла се полни со цвет од кантарион, ситно исечкан цвет од невен и една рака ајдучка трева.

  Во шишето потоа се додава масло – најдобро е маслиново или сончогледово.

  Теглата треба да стои затворена на сончево место 3 до 4 недели. Ќе знаете дека е готово кога маслото ќе стане црвено. Се прецедува низ газа.

  Потоа се додава уште 10 грама масло од смрека и 5 грама масло од лаванда. Се’ добро се меша.

  Со добиеното масло се мачкаат заболените места 1 до 2 пати на ден. Маслото може да се употребува и кај други кожни болести: екцеми, лишаи, сува кожа, красти, изгореници.

  Ако се потребни облози, се употребува корен од гавез, листови од жалфија.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.