6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  “Останете гладни наутро!“ – Правила на животот на 80-годишен хирург кои ќе ви помогнат да ја зачувате фигурата

  „Дајте му го на ѓаволот појадок, ручајте на ручек, јадете нормално навечер и потоа вежбајте!“ – овој необичен совет од познат професор по кардиохирургија ќе ве натера да размислите, но самиот Лео Бокерија го живее овој принцип веќе 20 години.

  80-годишниот лекар, кој раководи со болницата „Бакулевскаја“ во Москва, тврди дека го земал трикот од неговите американски колеги. Благодарение на нив, тој се откажа од цигарите и почна правилно да пристапува кон пиењето. Според него, многу стогодишници се придржуваат до ова секојдневие.

  – Бев на вино и шампањ… Сè освен пиво и вотка – вели Бокерија во интервју за ТВ РЕН. – Но, забележав дека странските хирурзи со кои работевме пиеја мала шолја кафе наутро – тоа е тоа! Потоа попладне јадат – сендвич и чај, а навечер имаат целосна вечера и одат на капење.

  Бокерија е сигурен дека е подобро да ги правите сите важни работи наутро на празен стомак, и дека е подобро е да не се исцрпувате со спорт наутро. Физичката активност е покорисна во вечерните часови за да го потрошите остатокот од вашата енергија и да спиете мирно.

  Во интервју за АМФ, Бокериа рече дека верува дека медитеранската исхрана и исхраната на американските астронаути се најкорисни за луѓето. Вториот се базира на посно варено месо и риба и минимум гарнитури, како и тесто, слатко и солено. Оваа диета не само што ќе ви помогне да изгубите тежина, туку и ќе ја одржите витката линија во наредните години.

  Основите на диетата на Лео Бокерија:

  Потпрете се на протеини (месо и риба), урда, овошје и зеленчук, јадете помалку масти и јаглехидрати. Пијте најмногу газирана вода бидејќи е природен конзерванс, што значи дека таквата вода не содржи вештачки конзерванси. Содржи растворен кислород, кој ги убива штетните микроби. Изберете мед поприроден од слатките.

  Правила за здрав начин на живот на Лео Бокерија:
  Лекарот зборуваше за нив во интервју за ТВ каналот МИР24.

  1. Одете во кревет во исто време.
  2. Започнете го денот со позитивно расположение. Насмевнете се, шегувајте се, читајте шеги.
  3. Направете атмосфера околу вас за да уживате во животот.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.