6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите.

  Затоа постарите луѓе треба да посветат повеќе внимание на изборот на лекови, контролата на тежината, промената на исхраната и чистењето на организмот од токсините.
  Затоа, ви нудиме начин за прочистување на организмот, препорачан за постарите луѓе.

  Не е агресивен, туку напротив – нежен, безбеден, лесен и достапен.
  Постојат неколку методи со кои можеме да го исчистиме нашето тело за да се ослободиме од болките во зглобовите. Еве еден од најефикасните.

  Состојки и начин на подготовка:

  Бројот на лажички ориз е еквивалент на вашата возраст поделен со 2, на пример ако имате 40 години ви требаат 20 лажички.

  Во тегла ставете го оризот, врз него исцедете лимон, наполнете ја теглата со вода, затворете ја и чувајте ја во фрижидер до следниот ден.

  Прием:

  Наутро, јадете една кафена лажичка од овој ориз на празен стомак, по можност пред 8:30 часот.
  Веднаш по голтањето на оризот испијте чаша топла вода.
  Постапката се повторува додека лекот не се исцрпи.

  Можете периодично да ја менувате водата.
  Тајната лежи во комбинацијата на ориз, вода и сок од лимон.
  Ако се подготви на овој начин, оваа мешавина предизвикува оризот да се вари во цревата, а не во желудникот, делувајќи како сунѓер.

  На овој начин, цревата, крвните садови и другите делови од телото се чистат од токсините.
  Овој рецепт го нормализира метаболизмот и може да ви помогне да изгубите тежина.
  Има само еден услов: откако ќе го изедете оризот, не смеете да јадете ништо 3 часа.

  Зглобовите, лумбалните и цервикалните болки ќе исчезнат, а ефектот на лекот е постепен, а не моментален.
  За две недели ќе видите како е да се има чисто тело.

  Токсините ќе се елиминираат преку урина и измет.
  Нивната боја ќе биде различна, но тоа не треба да ве плаши.

  Секој ден треба да консумирате најмалку 2 литри вода, можете да додадете и зелен чај!
  За зајакнување на позитивниот ефект, можете да јадете 1 лажичка ориз пред вечера, а потоа да јадете само овесна каша со суви кајсии.

  По периодот на чистење, ќе се чувствувате многу посвежо, подмладено и енергично.
  Покрај тоа, по секоја цена ќе ја нормализирате тежината.

  Особености на спроведувањето на исхраната со суров ориз и контраиндикации
  Придобивките и штетите на оризот се директно поврзани со неговиот хемиски состав и карактеристики.

  На пример, луѓето кои страдаат од хронични проблеми со дигестивниот систем, подобро е да не прибегнуваат кон оваа диета.
  Покрај тоа, ако страдате од 2 или 3 степени на дебелина, тогаш овој начин на губење на тежината е исто така контраиндициран за вас.

  Корисни својства на оризот

  Оризот е прекрасен извор на сложени јаглехидрати, што му дава на телото излив на енергија долго време.
  Богат е и со витамини од групата Б (Б1, Б2, Б3, Б6), витамин Е, микро и макро елементи – калциум, калиум, железо, фосфор, цинк, селен, јод и други минерали.

  Содржи 8 од потребните амино киселини и воопшто не содржи глутен, што кај многу луѓе често предизвикува алергиска реакција.

  – Неговото редовно консумирање ја намалува веројатноста за појава на онколошки заболувања;
  – Добро делува на кардиоваскуларни заболувања;
  – Помага за нормализирање на работата на гастроинтестиналниот тракт;

  – Ја подобрува состојбата на косата, ноктите и кожата;
  – Апсорбира штетни токсини;
  – Поволно делува на нервниот систем;

  – Ја подобрува активноста на мозокот;
  – Неговото редовно консумирање го успорува процесот на стареење;
  – Го подобрува метаболизмот;

  – Ги отстранува вишокот течности од телото;
  – Го нормализира крвниот притисок;
  – Ја подобрува функцијата на бубрезите;
  – Во својот состав не содржат масти.

  Доколку немате специфични контраиндикации, тогаш можете безбедно да ја испробате диетата со суров ориз за да ги изгубите вишокот килограми.

  Ова е уникатен зрнест производ кој не само што го забрзува метаболизмот, туку и ви дава енергија, ја подобрува активноста на мозокот и совршено се справува со апсорпцијата на штетните токсини кои се насобрале во телото.

  Ќе биде одлично ако не следите и ја споделите оваа статија со вашите пријатели и вашето мислење (или искуство) во коментарите!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.