6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Оние кои се опоравиле од КОРОНА вирусот предупредуваат на ЕДНА важна работа: Бидете свесни дека

  Луѓето кои го “прележаа” корона вирусот за Huffington post одлучија да ги споделат своите искуства и за она што би сакале да знаат пред да се заразат со овој вирус.

  Тревор Манкин, лутерански пастор од Сиетл, како особено важна работа го истакнува фактот колку брзо се шири овој вирус и дека начинот на кој тој се пренесува сè уште е мистериозен.

  Тој вели дека на 1 март бил да посети свој пријател во болница, за кого подоцна се утврдило дека боледува од Ковид 19.

  Иако Тревор ги презел сите можни превентивни мерки – носел маска и темелно ги измил рацете после посетата, и тој и неговата сопруга почувствувале исти симптоми веќе само после неколку денови.

  Потоа на 11 март се тестирале и се покажало дека и тие се позитивни. Пред да се појават симптомите, Манкин застанал во својата канцеларија да земе некои документи.

  Следниот ден неговата секретарка отишла на работа. Иако немал никаков контакт со неа – освен што ја допрел кваката на вратата и се закашлал во собата во која таа подоцна влегла – и таа се заразила и се разболела од Ковид 19.

  Исклучително брзо се шири. Се чини дека нема врска дали сте биле во контакт со некој заболен или не – вели пасторот. Поради тоа, додава, многу е важно да се изолирате колку можете повеќе, за да се спречи ризикот од ширење на вирусот.

  Кјара Диџалоренцо (25) од Мајами се бори со овој вирус уште од 6 март и напоменува дека е далеку поразличен од обичниот грип или настинка, како што многумина си мислат.

  “Почна со температура и умор, а сфатив дека нешто не е во ред кога започна да ме стега градниот кош” – вели таа.

  Не е ни одблизу налик на грипот, бидејќи повеќето заболени буквално се борат да дојдат до здив” – вели Кјара. Кристи, жена од Сиетл која неодамна оздраве од Ковид 19 вели дека корона вирусот е неспоредлив со обичните вируси и грипот.

  Околу 80% од луѓето ќе го доживеат она што лекарите го нарекуваат “лесни симптоми” – покачена температура, сува кашлица и ќе се опорават дома.

  Меѓутоа, тоа никако не значи дека не треба да се придржувате кон правилата за изолација кои сега веќе ги има во сите земји на светот.

  Ако младите луѓе го пренесуваат вирусот на оние кои се помалку отпорни, тоа може да биде многу опасно – предупредува Кјара и додава дека и младите мора да бидат свесни за опасностите и дека никој не е непобедлив.

  Извор: Galama

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.