6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Од 21 шеќерот ми се симна на 6,1 и раната на ногата ми заздраве за само 7 дена – раскажува Светислав

  Светислав Булајиќ, машински инженер во пензија, до пролетоска беше силен и “здрав како дрен”, но сè започнало да оди наопаку, откако носејќи голем фрижидер, нагазил на шајка која му го пробила стапалото. Дури тогаш му било откриено дека има многу високо ниво на шеќер во крвта, па лекарите веднаш му препорачале инсулинска терапија.

  На ова тој не се согласил и се одлучил за фитотерапија, односно, сакал да се лекува на природен начин. „Шајката на која нагазив беше многу голема, ми го проби стапалото и ми излезе од горната страна – раскажува Булајиќ и продолжува:

  -Иако во итната помош веднаш ми ја санираа повредата и ми дадоа тетанус, веќе следниот ден ногата беше во многу лоша состојба. Раната почна да гнои, а болките стануваа неподносливи. Отидов во болница каде ме задржаа на лекување цел месец.

  При направените испитувања ми беше откриено дека шеќерот во крвта ми достигнал 21 единица. Не се сложив на инсулинска терапија, бидејќи до тој момент немав никакви проблеми, ниту некогаш контролните крвни анализи покажале дека имам шеќерна болест.

  Беше како беше, штом излегов од болница почнав да консумирам цимет, бидејќи од еден пријател знаев дека овој зачин има чудесни моќи”. Овој упорен господин се снабдил со обемна литература за влијанието на циметот врз нивото на шеќерот во крвта и дознал дека научниците утврдиле дека циметот со своите активни состојки како што се циметалдехид и други полифеноли, директно влијае врз намалувањето на гликемијата.

  Циметот го јакне имунитетот и содржи антиоксиданти и феноли кои штитат од инфекции, што на Булајиќ му било многу важно поради големата рана на ногата. „Најдобар е цејлонскиот цимет кој кај нас многу тешко се наоѓа, но вреди навистина човек да се помачи и да се снабди со него“ – напоменува тој и додава…

  „Штом излегов од болница целосно го променив начинот на исхрана и сите јадења и пијалаци ги зачинував со цејлонски цимет. По прстофат од овој прав ставав дури и во водата за пиење.

  На почетокот ми беше непријатен вкусот на јадењата, ама многу брзо се навикнав. Она што е најважно е дека за само една седмица со помош на циметот, шеќерот во крвта го намалив од 21 на 6,1, што е во рамките на нормалата.

  Покрај тоа, раната на ногата многу брзо ми заздраве, што исто така го препишувам на делувањето од циметот. „Редовно го контролирам нивото на шеќерот во крвта и ниеднаш не е помината границата, па затоа сметам дека сега сум целосно здрав човек“ – вели Светислав и додава дека и натаму јадењата ги зачинува со цимет, но не во толкава мера како претходно.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.