6 C
Skopje
вторник, јули 5, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  Одговор кој нè интересира сите: Колкава е веројатноста да се заразите со Ковид-19 доколку носите маска?

  Во последните неколку денови во земјите од регионот, вклучувајќи ја и Македонија, сè поголем е бројот на заразени луѓе од Ковид-19.

  Се појавија нови жаришта, а во некои од градовите во земјите од регионот се враќа и вонредната состојба. Епидемиолозите велат дека тоа е вториот пик од првиот бран на коронавирусот.

  Во Белград се донесени посебни мерки, за чии непочитувања ќе следат соодветни санкции, а многубројни болнички установи повторно станале ковид болници и ќе примаат пациенти секојдневно.

  Епидемиолозите повторно имаат свои препораки до Владите и граѓаните, а што подразбираат истите?

  Избегнување на масовни собири, одржување физичка дистанца, носење заштитни маски во затворени простори и градски превоз, редовно одржување хигиена – што значи често миење раце.

  Доколку не сте во можност да ги измиете вашите раце со вода и сапун тогаш тоа направете го со средство за дезинфекција.

  Многу од граѓаните и понатаму се сомневаат во делувањето на носењето на заштитните маски и се прашуваат дали истите може да ги заштитат?

  Следната илустрација го дава одговорот на тоа прашање:

  Дополнително објаснување:

  Доколку во директен контакт се најдат Ковид-19 позитивен и здрав човек, а и двајцата не носат заштитна маска – стапката на пренесување на вирусот е 100 отсто.

  Доколку дојде до контакт на здрав човек кој што носи заштитна маска и човек кој што е позитивен на Ковид-19, а не носи заштитна маска – стапката на пренесување на вирусот изнесува 70 отсто.

  Доколку Ковид-19 позитивна личност носи маска, постои 5 отсто шанса да зарази здрава личност која што не носи заштитна маска.

  Доколку во директен контакт се заразен човек од Ковид-19 и здрав човек и притоа и двајцата носат заштитна маска тогаш шансата да дојде до пренесување на вирусот е само 1.5 отсто.

  Значи, сепак носењето заштитна маска помага во спречување на ширењето на Ковид-19.

  Извор: Press24.mk

  Latest Posts

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.