6 C
Skopje
недела, август 14, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Овој човек е слеп, но ги лечи сите и ги крева луѓето од инвалидски колички без пари

  Досега на многу луѓе им помогнал исцелителот Алиш Шарански од селото Црна Места кај Јакоруда, соседна Бугарија. Тој е спасот на многу нивни страдања и за тоа зема ситни пари. Алиш го изгубил видот како млад човек и оттогаш го посветил својот живот на помагање на другите.

  Ги лекува сите болести поврзани со моторниот систем. Не постојат еден или два случаи во кои исцелителот спасил луѓе од патерици, бастуни, па дури и инвалидски колички. Ова се смета за едно од неговите најголеми достигнувања во 20 -годишната практика. „Јас лекувам дископатија, плекситис, трње и многу други проблеми. Очајни луѓе дојдоа кај мене, но тие си заминаа благодарни “. – открива Алиш Шарански.

  Многумина во него гледаат судбина слична на онаа на баба Ванѓа. И таа не виде ништо и безрезервно им помагаше на луѓето. Очигледно овие луѓе имаат нешто посебно. Господ им го одзеде видот за да ги изостри другите сетила за да им помогне на луѓето.

  Хонорарите што ги наплатува Алиш Шарански воопшто не се високи. Околу 20 лева, што е навистина малку за тоа што го работи. Самиот не му пречи да не зема пари, но мора од нешто да се издржува. Бидејќи е слеп, не може ништо друго. Затоа својата дарба ја користи како средство за егзистенција.

  „Ми требаат доволно пари да платам струја и вода, па да ми останат 5 лева во џеб за храна. Мојата мисија е да лекувам, а не да се пазарам“. – вели исцелителот. Алиш не им открива ниту едно име на луѓето кои секојдневно го поминуваат прагот на неговиот дом. Ова е дел од неговиот етички кодекс.

  Според него, по распадот на стариот систем во 1989 година, на власт дојдоа завист, злоба, невработеност и недостаток на пари. Овие проблеми им донесоа многу нерви и болка на Бугарите“, вели Алиш Шарански. – Секоја секунда страда од разни болести – зглобови, дископатија, дискус хернија, плекситис, ишијас, трње, главоболка, висок крвен притисок.

  Ужасно многу болести влегоа во општеството. „Тоа главно ги лекува болестите поврзани со мускулно-скелетниот систем. Секоја болка бара различен број на сесии. Ретко се случува после една или две масажи да има резултат, понекогаш се доволни 5.во други случаи потребни се 10-15 за да се постигне ефект. Во последно време сè повеќе млади луѓе го бараат. Се е до напнатоста, нервите, прашањата дали утре имаме работа или не и во еден миг се пропаѓа“, вели исцелителот. Според неговите согледувања

  Тој нема жена или деца. Неговите родители веќе починале. Единствениот преостанат роднина му е брат му, со кого одвреме-навреме се гледа. Има и неколку пријатели. Животот на Алиш Шарански е доста тежок, но тој не се жали. Лето е дома затоа што нема со кого да оди на море. И покрај сите неволји на судбината, исцелителот се обидува да биде позитивен и да им помага на другите.

  „Со рацете продирам во телото и почнувам да ја отстранувам неговата негативна енергија. Се чувствуваат воспалени нерви, внатрешна температура, главоболка. Најважно е да имаш срце и душа“, самоуверено вели исцелителот. Неговиот најстар пациент бил 88-годишен дедо од Бургас со проблем со грбот, но лечел и бебиња со церебрална парализа и деца на возраст од 5-6 години.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.