6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Овој текст треба да го прочита секој родител за да не се кае подоцна

  Вие сте на Фејсбук и непознат маж, или непозната жена ви праќа барање за пријателство. Не го познавате, но профилната фотографија ви е интересна и со тој аргумент го/ја прифаќате како пријател.

  Оваа страшна вест за опасностите кои ги носи Фејсбук стана важна порака за сите родители, за да станат свесни за потенцијалните опасности од социјалните мрежи.

  Вашата ќерка е на својот прв училишен ден, логично е да сте пресреќни, зашто изгледа слатко со својата училишна ташна. Сте сакале да ја фотографирате и нејзината фотографија ја објавувате на својот Фејсбук профил, покажувајќи ја на сите пријатели и роднини.

  Вие сте толку возбудени и под фотографијата на која веројатно се гледа и и зградата од училиштето, пишувате:

  – Не можам да поверувам колку порасна мојата (овде веројатно го наведувате името на ќерката). Времето прелета. Горда мама/тато.

  Во меѓувреме, непознатата особа, која сте ја додале во пријатели пред неколку дена, фотографијата од вашата ќерка веќе ја превземал и ја споделува со стотина возрасни мажи низ целиот свет со натпис:

  -Девојче, 7 години, руса коса, зелени очи, 5.000 евра.

  Не само што фотографијата од својата преслатка ќерка сте им ја овозможиле на трговците, тие сега го имаат и нејзиното име и точната локација на нејзиното училиште.

  По неколку часа, вие сте возбудени зошто треба да си ја земете својата ќерка од училиште, но неа никаде ја нема.

  Немате поим дека вашето дете, веќе е продадено на 43 годишен педофил, и дека сега е на пат во некоја друга држава, со вреќа на главата, збунета, уплашена и плаче зашто е грабната од непознат човек кој никогаш го нема видено.

  Таа нема поим каде и се родителите или што ќе се случи со неа. Вие сакате да ја земете по училиште, но никаде ја нема и повеќе никогаш нема да видите! Престанете со додавање на непознати на Фејсбук!
  И застанете со објавување податоци од сопствениот живот!

  Ова е застрашувачки потсетник како би ја заштитиле вашата приватност и информирајте ги децата за опасностите од непознатите на Интернет.

  Би требало да биде напоменато дека повеќето деца се киднапирани и злоставувани од страна на родителите, потоа семејни познаници, а најмал број на киднапирања организираат непознати.

  Меѓутоа, постои се поголем број на луѓе кои личните податоци на своите деца ги споделуваат на интернет, а при тоа не се свесни дека тие можат да дојдат до погрешни луѓе.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.