6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Ова се првите симптоми на рак! Ако имате некој од наведените веднаш побарајте медицинска помош

  Од суштинска важност за навремена дијагноза и започнување на терапија кај болеста рак се токму оние нешта кои укажуваат дека клетките на ракот ги нападнал. Нагло губење на тежината, промена на бојата на кожата, невообичаено висока температура – сите овие симптоми можат да наведат дека веројатно имате рак.

  Со текот на времето се појавуваат и други, но дотогаш веќе мора да сте посетиле лекар и да сте ги известиле за главните карактеристики на болеста.

  Симптоми за кои се бара посебно внимание!

  Еве ги симптомите кај болеста рак!

  Основни или примарни симптоми на болеста рак не се среќаваат во сите случаи на рак и можат да бидат заеднички со други болести. Иако треба итно да се консултирате со лекар, па тој да ве прегледа и да ги направи потребните истражувања, ако имате најмалку еден од знаците од листата подолу:

  1.Интерференција во половиот систем и нарушувањата на гастроинтестиналниот тракт: хроничен запек или дијареа, промена на бројот на столицата и бојата. Сето ова може да значи – рак на дебелото црево. Кога имате болно мокрење, крв во урината, треба веднаш да појдете на лекар. Многу честото мокрење, без очигледна причина, може да биде симптом на рак на простата.

  2. Појавата на рани и чиреви. Често туморот е „маскиран“ како чир, но крвари многу. Мали ранички во устата, кои не се лекуваат – може исто така да се рак. Ранички на вагината или пенисот, освен да зборуваат за сериозна инфекција на телото, можат и да се рак на половите органи.

  3. Гној или крв. Доста често при појава на гној и крв, тогаш ракот веќе е во напредна фаза – болеста се развила многу одамна. Исфрлањето на гној со крв – има голема веројатност за рак на белите дробови, а ако крвта е пронајдена во столицата – рак на дебелото црево. Одливот на крв или секрет со гној од жито – директен знак за рак на дојка.

  4. Солидни грутки во различни делови на телото кои се допираат преку кожата (во тестисите, дојката) – исто така често се знаци на болеста рак.

  5. Отежнато голтање, како и гастроинтестинални проблеми како што се металоиди, епигастрична болка – овие симптоми сигнализираат за рак на желудникот или цревата.

  6. Никнување на нови молови или брадавици кои ги менуваат своите бои и форми се причина за загриженост. Често тоа е знак на меланом, што би можело да се лекува во рана фаза.

  7. Засипнатост, постојана кашлица е заеднички симптом на рак на белите дробови, ако гласот се губи – ова можеби е знак на рак на тироидната жлезда или грлото.

  Latest Posts

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  АКТУЕЛНО

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.