6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Ова се првите симптоми на рак! Ако имате некој од наведените веднаш побарајте медицинска помош

  Од суштинска важност за навремена дијагноза и започнување на терапија кај болеста рак се токму оние нешта кои укажуваат дека клетките на ракот ги нападнал. Нагло губење на тежината, промена на бојата на кожата, невообичаено висока температура – сите овие симптоми можат да наведат дека веројатно имате рак.

  Со текот на времето се појавуваат и други, но дотогаш веќе мора да сте посетиле лекар и да сте ги известиле за главните карактеристики на болеста.

  Симптоми за кои се бара посебно внимание!

  Еве ги симптомите кај болеста рак!

  Основни или примарни симптоми на болеста рак не се среќаваат во сите случаи на рак и можат да бидат заеднички со други болести. Иако треба итно да се консултирате со лекар, па тој да ве прегледа и да ги направи потребните истражувања, ако имате најмалку еден од знаците од листата подолу:

  1.Интерференција во половиот систем и нарушувањата на гастроинтестиналниот тракт: хроничен запек или дијареа, промена на бројот на столицата и бојата. Сето ова може да значи – рак на дебелото црево. Кога имате болно мокрење, крв во урината, треба веднаш да појдете на лекар. Многу честото мокрење, без очигледна причина, може да биде симптом на рак на простата.

  2. Појавата на рани и чиреви. Често туморот е „маскиран“ како чир, но крвари многу. Мали ранички во устата, кои не се лекуваат – може исто така да се рак. Ранички на вагината или пенисот, освен да зборуваат за сериозна инфекција на телото, можат и да се рак на половите органи.

  3. Гној или крв. Доста често при појава на гној и крв, тогаш ракот веќе е во напредна фаза – болеста се развила многу одамна. Исфрлањето на гној со крв – има голема веројатност за рак на белите дробови, а ако крвта е пронајдена во столицата – рак на дебелото црево. Одливот на крв или секрет со гној од жито – директен знак за рак на дојка.

  4. Солидни грутки во различни делови на телото кои се допираат преку кожата (во тестисите, дојката) – исто така често се знаци на болеста рак.
  5. Отежнато голтање, како и гастроинтестинални проблеми како што се металоиди, епигастрична болка – овие симптоми сигнализираат за рак на желудникот или цревата.

  6. Никнување на нови молови или брадавици кои ги менуваат своите бои и форми се причина за загриженост. Често тоа е знак на меланом, што би можело да се лекува во рана фаза.

  7. Засипнатост, постојана кашлица е заеднички симптом на рак на белите дробови, ако гласот се губи – ова можеби е знак на рак на тироидната жлезда или грлото.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.