6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Ова е причината поради која на жените им треба подолго да забременат а тие ја игнорираат

  Новата студија спроведена на Универзитетот Вашингтон во Сент Луис, а презентирана во Денвер на конференција на American Society for Reproductive Medicine, е првата што покажува значителна врска меѓу редовноста/распоредот на спиење и женската плодност, главно зошто ова е тешко да се измери.

  Сепак, користејќи паметни часовници што ја следат активноста, а врз основа на сировите податоци, научниците откриле дека жените кои забременуваат најбрзо имаат редовен распоред. Причината поради која на жените им треба подолго да забременат, а несвесно ја игнорираат на спиење, т.е. легнуваат во исто време (со варијација од час порано или подоцна) секоја вечер.

  Резултатите, од 176 учеснички, покажале јасна корелација помеѓу редовноста во распоредот на спиење и времето потребно да се забремени. Претходно неколку студии покажаа дека кај медицинските сестри, кај кои поради природата на нивната работа нередовноста во спиењето е драстично голема, ризикот од предвремено раѓање е поголем. Иако свесна за тие резултати, предводничката на новата студија – д-р Емили Јунгхајм, вели дека е изненадена од тоа колку всушност се покажала силна поврзаноста на спиењето со бременоста.

  „Паровите што се обидуваат да зачнат се спремни да пробаат речиси сé – елиминираат алкохол и кафе и преминуваат на здрава исхрана, но никој не помислува на спиењето“, вели таа. „Време е тоа да се смени“. 75 од 176-та учеснички во студијата забремениле до крајот на годината. Откако биле земени во предвид и искалкулирани сите поважни фактори (класна припадност, финансиски примања, индекс на телесна маса и сл.), се покажало дека спиењето е всушност одлучувачкиот фактор во тоа колку време ѝ е потребно на една жена да забремени. На жените што се обидувале да зачнат, а легнувале во приближно исто време секоја вечер – им требало најкратко време.

  На жените кај кои легнувањето варирало драстично на дневна основа – некогаш во 23 часот, другпат во 1 по полноќ или подоцна – им требало најдолго.

  Извор: Daily Mail

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.